avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fisa postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fisa postului

Buna ziua,

Situatia mea: C.I.M incheiat in ianuarie, insa fisa postului primita in mai, fara sa fie semnata si stampilata de catre un reprezentant al firmei.

In aceasta situatie, pot fi concediata pe motiv ca nu mi-am indeplinit toate atributiile din fisa postului (6 pagini cu exprimari foarte vagi de genul: sa se indeplineasca orice task dat de catre managerul direct ptr bunastarea companiei...LOL).
Cum pot fi aparata de eventuale abuzuri legate de interpretarea fisei postului?

Va multumesc in avans ptr parerile d-voastra.

Ella
Cel mai recent răspuns: Isa Radov , Consultant resurse umane 21:32, 8 Septembrie 2009
1. Daca fisa postului contine asa generalitati nu este bine intocmita.
2. Special a fost facuta asa pentru a fi interpretabila.
3. Fisa postului este valabila de la data cand ati semnat de primirea ei.
4. Trebuie vazut ce scrie in regulamentul intern al unitatii cu privire la neindeplinirea sarcinilor din fisa postului.
5. Daca se va intampla sa fiti concediata pe acest motiv aveti posibilitatea de a contesta decizia de concediere in instanta de judecata.
6. Reveniti daca apar noutati si va vom sfatui ce sa faceti!
Totusi, ce scrie in cele 6 pagini din fisa postului? Trebuie sa aveti totusi grija si sa respectati prevederile din aceasta fisa.
In situatia unei concedieri pe care o considerati ilegala, aveti posibilitatea sa contestati respectiva decizie in termen de 30 de zile de la comunicare la instanta de judecata (tribunal).
mihaela2004 a scris:

Buna ziua,

Situatia mea: C.I.M incheiat in ianuarie, insa fisa postului primita in mai, fara sa fie semnata si stampilata de catre un reprezentant al firmei.

In aceasta situatie, pot fi concediata pe motiv ca nu mi-am indeplinit toate atributiile din fisa postului (6 pagini cu exprimari foarte vagi de genul: sa se indeplineasca orice task dat de catre managerul direct ptr bunastarea companiei...LOL).
Cum pot fi aparata de eventuale abuzuri legate de interpretarea fisei postului?

Va multumesc in avans ptr parerile d-voastra.

Ella


Fisa postului trebuie sa cuprinda activitatile specifice functiei exercitate.
In general, sa faci totul pentru prosperitatea firmei..........implica multe, nu-i asa...
In general o fisa de post trebuie sa contina : activitati principale, atributii si responsabilitati legate de activitati specifice, de disciplina muncii, etc.,autoritatea postului si se mai pot enumera cateva, dar in final, sa nu uitam de drepturile salariatului care sunt reglementate prin CCM aplicabil.
Anumite sarcini care nu sunt de competenta dumneavoastra, trebuie sa le solicitati in scris si in caz ca nu le executati, motivati tot in scris. Parerea mea....
Chiar asa scrie in fisa de post: task ?
Eu as comenta ca poate nu sunt stiu ce inseamna acest cuvant care nu cred sa existe in DEX :">
In pricipiu exista multe posturi care nu pot fi cuantificate doar in fisa de post si se practica aceasta exprimare a realitatii ca executi sarcini trasate de seful direct, si mi se pare normal sa treci acest lucru in fisa unui post, pentru ca activitatea inttr-o organizatie este dinamica , intervin mereu probleme si situatii care cer rezolvari si implicit apar permanent sarcini punctuale noi...
Se pare ca nu mai stim limba romana, ne-am englezit de tot!
task = sarcina, treaba

Alte discuții în legătură

Concediere abuziva david - adrian1 david - adrian1 am fost concediat ca urmare a desfiintarii postului de director economic din motive de restrangere a activitatii in conformitate cu art 65 codul muncii. actul ... (vezi toată discuția)
Raporturi de munca. sanctiuni posibile ContSters116443 ContSters116443 Buna ziua, Am o problema destul de urgenta si as dori sa va cer parerea: sunt incadrat al unei societati comerciale din Romania, societate cu capital 100% ... (vezi toată discuția)
Fisa postului Tania2009 Tania2009 Buna ziua! Ieri mi-am luat \"inima-n dintzi\" si am cerut in scris fisa postului.Desigur ca s-au straduit sa ma determine sa nu mi-o inregistrez, dar in cele ... (vezi toată discuția)