Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se plătește o zi de Weekend?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se plătește o zi de Weekend?

Buna seara ,lucrez la o firma x ,cu contract de munca perioada nedeterminata,inițial contractul a fost de 8 ore, dar s-a schimbat la 12/24 și 12/48.Eu de exemplu am lucrat intr-o sâmbătă de noapte (12/48) sunt liber 2 zile de drept luni și marți iar, in pontaj mi se bagă W (marți)-care înseamnă recuperare timp liber plătit),nu ar fi normal sa am 3zile liber (inclusiv miercuri) sau sa mi se plătească dublu ziua de Weekend ,la un alt coleg care este angajat prin firma de Leasing i se plătesc doar 4 ore și i se bagă 8 ore recuperare ..am întrebat la hr pe mail dar nu au dat răspuns pe mail , m-au sunat și au zis ca este o problema cu softul ca nu este făcut pentru programul in ture ,dar nici nu apar plătite la 60zile , se plătesc in curs doar orele suplimentare.
Pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal , salariatii beneficiaza cumulativ de:
- un repaus saptamanal de 48 de ore, acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Legislatia muncii nu prevede un cuantum minim sau maxim al sporului la salariu acordat pentru munca in zilele de repaus saptamanl , ci dispune ca acesta este stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Astfel, sporul poate fi stabilit in suma fixa sau in cota procentuala.