Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere mostenire

buna ziua! am si eu o intrebare,parinti mei parintii mei au lasat mostenire o casa ficei mele cu act de vanzare cumparare si scrie ca "acum la autentificarea prezentului contract de cand si cumparatoarea intra in stapanirea de drept asupra imobilului vandut in stapanirea de fapt intrand dupa decesul nostru al vanzatorilor precum si al ficei noastrea (adica eu) intrucat rezervam dreptul de habitatie viagera precum noi si pentru aceasta. totodata cumparatoarea ne va acorda intretinere la nevoie noua vanzatorilor si va suporta si toate cheltuielile de mormantare facandu ne si toate pomenile dupa datina". Parinti mei au decedat iar de curand a decedat si fica mea si a ramas ginerele cu copilul lor (1). intrebarea mea este daca casa se vinde am si eu parte sau doar ginerele cu fata??? va multumesc
Doar ginerele cu fata.
ghita2017 a scris:

buna ziua! am si eu o intrebare,parinti mei parintii mei au lasat mostenire o casa ficei mele cu act de vanzare cumparare si scrie ca "acum la autentificarea prezentului contract de cand si cumparatoarea intra in stapanirea de drept asupra imobilului vandut in stapanirea de fapt intrand dupa decesul nostru al vanzatorilor precum si al ficei noastrea (adica eu) intrucat rezervam dreptul de habitatie viagera precum noi si pentru aceasta. totodata cumparatoarea ne va acorda intretinere la nevoie noua vanzatorilor si va suporta si toate cheltuielile de mormantare facandu ne si toate pomenile dupa datina". Parinti mei au decedat iar de curand a decedat si fica mea si a ramas ginerele cu copilul lor (1). intrebarea mea este daca casa se vinde am si eu parte sau doar ginerele cu fata??? va multumesc

Buna ziua,

Din pacate dvs. nu veti avea o parte ca si drept de pe urma succesiunii. Insa, dvs. veti avea in continuare dreptul de uzufruct viager daca acesta este inscris in cartea funciara. Eventual, daca se vinde casa, veti avea dreptul la contravaloarea dreptului de uzufruct viager.
Aveti un rept important.. dreptul de a locui in acea casa, restul locuiesc cu acordul dvs, iar daca dvs nu renuntati la drept, ma indoiesc ca se va vinde.