avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere mostenire

buna ziua! am si eu o intrebare,parinti mei parintii mei au lasat mostenire o casa ficei mele cu act de vanzare cumparare si scrie ca "acum la autentificarea prezentului contract de cand si cumparatoarea intra in stapanirea de drept asupra imobilului vandut in stapanirea de fapt intrand dupa decesul nostru al vanzatorilor precum si al ficei noastrea (adica eu) intrucat rezervam dreptul de habitatie viagera precum noi si pentru aceasta. totodata cumparatoarea ne va acorda intretinere la nevoie noua vanzatorilor si va suporta si toate cheltuielile de mormantare facandu ne si toate pomenile dupa datina". Parinti mei au decedat iar de curand a decedat si fica mea si a ramas ginerele cu copilul lor (1). intrebarea mea este daca casa se vinde am si eu parte sau doar ginerele cu fata??? va multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 14:54, 31 Ianuarie 2017
Doar ginerele cu fata.
ghita2017 a scris:

buna ziua! am si eu o intrebare,parinti mei parintii mei au lasat mostenire o casa ficei mele cu act de vanzare cumparare si scrie ca "acum la autentificarea prezentului contract de cand si cumparatoarea intra in stapanirea de drept asupra imobilului vandut in stapanirea de fapt intrand dupa decesul nostru al vanzatorilor precum si al ficei noastrea (adica eu) intrucat rezervam dreptul de habitatie viagera precum noi si pentru aceasta. totodata cumparatoarea ne va acorda intretinere la nevoie noua vanzatorilor si va suporta si toate cheltuielile de mormantare facandu ne si toate pomenile dupa datina". Parinti mei au decedat iar de curand a decedat si fica mea si a ramas ginerele cu copilul lor (1). intrebarea mea este daca casa se vinde am si eu parte sau doar ginerele cu fata??? va multumesc


Buna ziua,

Din pacate dvs. nu veti avea o parte ca si drept de pe urma succesiunii. Insa, dvs. veti avea in continuare dreptul de uzufruct viager daca acesta este inscris in cartea funciara. Eventual, daca se vinde casa, veti avea dreptul la contravaloarea dreptului de uzufruct viager.
Aveti un rept important.. dreptul de a locui in acea casa, restul locuiesc cu acordul dvs, iar daca dvs nu renuntati la drept, ma indoiesc ca se va vinde.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de intretinere cu uzufruct viager Imola193 Imola193 Buna ziua. Ma numesc M.M. Domnule Avocat am citeva intrebari la dumneavoastra in legatura cu un Contract de Intretinere cu clauza de Uzufruct viager. Ma ... (vezi toată discuția)
Act vanzare cumparare floricicapetre floricicapetre buna ziua am un act de vanzare cumpararela o casa in care am o clauza in care se specifica ca cat traiesc au obligatia de plata a cheltuielilor de intretinere ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare-cumparare cu drept de vanzare dupa deces mishu72 mishu72 Buna seara, Am tot cautat pe internet, pe site-urile de profil implicit si aici dar nu am gasit nimic sa imi raspunda la urmatoare intrebare : Parintii ... (vezi toată discuția)