Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract arenda-termen
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract arenda-termen

Buna ziua,

Am incheiat un contract de arenda in 31.05.2013 pentru o perioada de 5 ani,cultura fiind infiintata in toamna anului precedent.Acest lucru nu este trecut in contract. Eu doresc sa-l notific pe arendas ca nu doresc reinnoirea contractului si prin urmare sa-mi predea terenul.Intrebarea mea este: cand este obligat sa-l predea? La sfarsitul perioadei contractuale,adica 31.05.2018,sau la inceputul noului an agricol,adica 1 septembrie 2017?
Trebuie sa vi-l predea inainte de a mai face alte lucrari pentru anul 2018.
Il notificati in termen util astfel incat sa nu mai faca alte lucrari pe teren.