Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... la multi ani consilierilor juridici
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

la multi ani consilierilor juridici

:-/Acum exact doi ani in Monitorul Oficial al Romaniei nr.867 se publica Legea nr.514 privind organizarea si exercitarea profesiei de consilier juridic , act normativ care inca de la inceput a fost considerat un instrument de lucru impropriu si care nu reprezenta in adevaratul sens vointa unanima a jurisconsultilor , lege despre a carei forma si continut a curs multa cerneala si despre care inca se mai vorbeste , ca sa nu mai spun despre mult "hulitul" Statut emis de UCCJR care a creat la randu-i diverse controverse si tensiuni intre consilierii juridici care au inceput sa scoata "capul la lumina" , sa se organizeze in colegii teritoriale si avocati .
Buna sau rea , aceasta lege are meritul ca , pentru prima oara de la nasterea acestei profesii implementata de ocupatia sovietica , consilierii juridici incep sa devina o forta , sa fie organizati asemeni UNBR , sa poarte roba , sa fie mandri , apreciati si demni .
De mai bine de zece ani jurisconsultii se lupta pentru liberalizarea acestei profesii si cred ca , impreuna vom reusi .

La multi ani tuturor consilierilor juridici !
:)
Nu e deloc usor dar asa cum ai spus sper sa reusim!
Mult succes in continuare, in demersurile ce vor urma.
e cea mai proasta lege care am vazut-o, noroc cu statutul.
statutul este ilegal, reorientati-va spre asociatii profesionale, conform Legii.
Statutul este perfect legal, este recunoscut de ministrul justitiei, si se face referire la el si in art. 6 din lege.[:P] [:P]