Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua -probleme cu actele de proprietate imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua -probleme cu actele de proprietate imobil

Acum 2 ani sa facut o vanzare cumparare a unei garsioniere ..Acum tiind sa o vand insa ma-m lovit de un obstacol.Fosta proprietara nu a facut declaratia de radiere precum ca a incasat suma de la mn..Ce pot face eu ca sa pot obtine accea radiere,tiind cont pe fosta propietara nu o prea intereseaza sa imi faca aceea radiere...va rogg multt ast un rasp...
Incercati sa obtineti un extras de cont al ei cu faptul ca viramentul s a efectuat.
Sunteti sugura ca aveti sarcina la CF? Ati vazut in extrasul de CF?
Dansa nu vrea sa colaboreze in nici un fel...cf va referitii la cartea funciara?
Da, CF= Cartea Funciara.
Din paragraful pe care l-ati scris inteleg ca s-a platit pretul integral.
Deci nu aveti ce sa radiati.
Puteti merge la Cartea Funciara cu documentatia cadastrala si contractul de vanzare cumparare si cereti un extras de Carte Funciara de informare.
In acel extras de informare apar eventualele sarcini pe bun.
Daca extrasul e "curat", puteti vinde fara probleme si fara nici o declaratie din partea acelei doamne.
Din ce am inteles eu de la notar apar pe cadasrtu iopteca legal pe suma asa am inteles si dansii de acolo mia zis clar ca fara accea declaratia ca dansa si a luat bani eu nu pot vinde..dar eu daca am pus pe rol am platit impozitul la acest imobil daca radiera nu a avut loc ..oare de ce am putut?
Impozitul pe care il platiti la Primarie nu are legatura cu radierea.
Daca apare ipoteca, inseamna ca nu s-au achitat toti banii la semnarea actului.
Din moment ce sustineti ca tot pretul a fost achitat atunci, e imposibil sa fie ipoteca sau alte sarcini pe bun.