Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Parcarea intezisa - \"amenda cu un pliant\"
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Parcarea intezisa - "amenda cu un pliant"

Buna ziua,
am avut masina parcata pe o strada cu indicatoare de Parcarea Intezisa.
Am gasit in prabriz un "pliant" de la Politia Rutiera, pe care sunt scrise :
numele agentului constatator, nr insigna, data, ora, numele strazii, auto nr..., contraventia savarsita art.142 din RAOUG 195/2002 reprezentand : puncte amenda -2 sau 3, punte penalizare-2, filmat cu aparatul radar montat pe autospeciala cu nr. MAI...., pe caseta nr. xxx.
Puteti sa imi spuneti ce reprezinta acest "pliant" ? (as pune o poza dar vad ca nu este posibile).

Reprezinta procesul verbal de contraventie? este doar un avertisment?

Multumesc
DoruM29, utilizator
Mai mult ca sigur o sa primiti prin posta procesul verbal de contraventie,avand posibilitatea sa-l contestati in tr de 15 zile de la primire sau sa platiti jum din cuantumul amenzii in tr de 48 de h .
Buna ziua!
Am gasit si eu pe masina o astfel de instiintare, de invitatie la politia rutiera pentru intocmirea PV-ului pentru parcare in zona interzisa.
Masina nu e inca pe numele meu, a fost achizitionata acum o.luna.
Data fiind perioada actuala (ordonanta militara) toate actele in acest sens se vor face dupa iesirea din starea de urgenta.

Intrebarile mele sunt:
-acest gen de invitatie la Politia Rutiera este valabil in perioada ordonantei?
-ce as completa/bifa in declaratia pe.proprie raspundere pentru a ma prezenta la Politie?
-este totusi o solutie mai buna sa aleg sa nu ma prezint la.politie ci sa astept emiterea/ primirea PV-ului? Pe numele cui va fi el emis?
- sunt sanctiuni suplimentare daca nu ajung la politie?

Astept cu interes raspunsuri..
Multumesc.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Mai mult ca sigur o sa primiti prin posta procesul verbal de contraventie,avand posibilitatea sa-l contestati in tr de 15 zile de la primire sau sa platiti jum din cuantumul amenzii in tr de 48 de h .

Ellis 46, utilizator