avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Parcarea intezisa - \"amenda cu un pliant\"
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Parcarea intezisa - "amenda cu un pliant"

Buna ziua,
am avut masina parcata pe o strada cu indicatoare de Parcarea Intezisa.
Am gasit in prabriz un "pliant" de la Politia Rutiera, pe care sunt scrise :
numele agentului constatator, nr insigna, data, ora, numele strazii, auto nr..., contraventia savarsita art.142 din RAOUG 195/2002 reprezentand : puncte amenda -2 sau 3, punte penalizare-2, filmat cu aparatul radar montat pe autospeciala cu nr. MAI...., pe caseta nr. xxx.
Puteti sa imi spuneti ce reprezinta acest "pliant" ? (as pune o poza dar vad ca nu este posibile).

Reprezinta procesul verbal de contraventie? este doar un avertisment?

Multumesc
Ultima modificare: Marți, 31 Ianuarie 2017
DoruM29, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ellis 46 , utilizator 09:42, 4 Mai 2020
Mai mult ca sigur o sa primiti prin posta procesul verbal de contraventie,avand posibilitatea sa-l contestati in tr de 15 zile de la primire sau sa platiti jum din cuantumul amenzii in tr de 48 de h .
Buna ziua!
Am gasit si eu pe masina o astfel de instiintare, de invitatie la politia rutiera pentru intocmirea PV-ului pentru parcare in zona interzisa.
Masina nu e inca pe numele meu, a fost achizitionata acum o.luna.
Data fiind perioada actuala (ordonanta militara) toate actele in acest sens se vor face dupa iesirea din starea de urgenta.

Intrebarile mele sunt:
-acest gen de invitatie la Politia Rutiera este valabil in perioada ordonantei?
-ce as completa/bifa in declaratia pe.proprie raspundere pentru a ma prezenta la Politie?
-este totusi o solutie mai buna sa aleg sa nu ma prezint la.politie ci sa astept emiterea/ primirea PV-ului? Pe numele cui va fi el emis?
- sunt sanctiuni suplimentare daca nu ajung la politie?

Astept cu interes raspunsuri..
Multumesc.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Mai mult ca sigur o sa primiti prin posta procesul verbal de contraventie,avand posibilitatea sa-l contestati in tr de 15 zile de la primire sau sa platiti jum din cuantumul amenzii in tr de 48 de h .

Ultima modificare: Luni, 4 Mai 2020
Ellis 46, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contraventie sau nu? dislexic dislexic salut! am parcat masina intr-un loc unde nu era nici un semn care sa interzica acest lucru (cum de asemenea nu este vorba nici de parcarea in apropierea ... (vezi toată discuția)
Invitaţie poliţia locală parlucian parlucian Bună. Fratele meu a primit o invitaţie de a se prezenta la sediul Poliţiei Locale din oraşul nostru, Arad, în legatură cu o ... (vezi toată discuția)
Amenda parcare hcl s4 24/2019 Adyconst Adyconst Rog un sfat. Speta: Ieri am primit o amenda prin posta de la politia locala S4. Amenda parcare in baza HCL S4 24/2019. PV de contraventie este pe numele meu, ... (vezi toată discuția)