Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... info ANEVAR - cursuri & stagiu practic
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

info ANEVAR - cursuri & stagiu practic

Salutare, am o intrebare pt cei care au urmat cursurile ANEVAR.
Cum ati reusit sa treceti peste stagiul practic? Pt ca dansii solicita acte de la spatii comerciale, hale industriale si alte aiureli de genul asta.
Nu inteleg cine ar fi suficient de prost sa-i ofere unui membru stagiar niste acte de proprietate pt ca acesta sa faca o evaluare care nu-l ajuta la nimic. Si nu, n-am prieteni cu cladiri de birouri, fabrici, terenuri agricole etc.

Am intrebat la o firma ce se ocupa astfel de evaluari daca ma pot ajuta ( daca imi pot pune la dispozitie documentele solicitate de ANEVAR ) si m-au refuzat pe motiv ca au o groaza de clauze de confidentialitate cu clientii si nu pot raspandi aiurea datele clientilor ( probabil nici n-ar fi legal). Sincer ii inteleg, nici mie nu mi-ar conveni sa se joace unii cu actele proprietatilor mele ( chiar si copii ). De la aceeasi firma am auzit ca imi pot alege o proprietate din ziar / de pe net si sa dau valori fictive ale suprafetelor si sa fac de capul meu o asa zisa evaluare, dar nu se potriveste cu ce am gasit pe site-ul ANEVAR:

(5) Stagiul practic se finalizează cu realizarea și susținerea unui număr
minim de rapoarte de evaluare din specializarea pentru care s-a optat, după cum
urmează:
a) în domeniul evaluării bunurilor imobile - minimum 3 rapoarte de
evaluare a unor proprietăți imobiliare diferite, printre care vor fi: un teren liber
(diferit de cel realizat ca temă în cadrul cursului), o proprietate imobiliară
comercială și o proprietate imobiliară industrială/agricolă.

(4) Documente minim necesare: act de proprietate, documentație cadastrală cu coordonate stereo,
încheiere de intabulare.

(5) Responsabilitatea alegerii proprietății obiect al evaluării, precum și colectarea documentelor
necesare, revin exclusiv în sarcina cursantului.

Paragrafele sunt luate de aici:
[ link extern ]

Ideea e ca de anul asta taxa e de 3800 de lei ( bataie de joc, stiu, in anii trecuti era pana in 2000 de lei) si parca n-as risca atatia bani doar pe ideea "lasa ca o-i vedea eu".

Astept idei / sfaturi / sugestii.
Cateva raspunsuri gasiti aici: www.avocatnet.ro/content/for...
si aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
Multumesc, citisem deja topicurile alea, dar nu ma ajuta. Nu e nimeni pe forum care sa fi urmat cursurile la ANEVAR ?