Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Constructie in extravilan, detin certificat de urbanism
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Constructie in extravilan, detin certificat de urbanism

Buna ziua,
Am cumparat 36arii (teren extravilan), am alipit locurile si acum imi doresc sa construiesc o casa acolo. Detin deja proiectul pentru casa si certificatul de urbanism, insa nu reusesc sa obtin o autorizatie de constructie. Cei de la primaria locala ma trimit la primaria de judet pentru ca ei nu au sectie de urbanism , sincer nu mai inteleg nimic : cine emite autorizatia de constructie si cum se poate obtine? Multumesc anticipat.
Daca primaria locala nu are infiintat cu compartiment specializat pe urbanism, in conditiile legii 50/1991, autorizatiile de construire se emit de Consiliul judetean respectiv, unde veti depune si documentatia. Ca o paranteza, nu vi se va elibera autorizatie de construire pentru teren arabil extravilan, decat pentru anexe gospodaresti (gen stana sau altele asemenea), Pentru casa de locuit terenul trebuie sa reiasa din documentatia cadastrala ca are categoria de folosinta: intravilan - curti constructii.
In consecinta, daca am inteles corect, voi putea construii doar cand terenul va fi trecut intravilan, chiar daca este la 2km de localitate. Va multumesc