avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 378 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Declaratie notariala persoana varstnica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Declaratie notariala persoana varstnica

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un sfat. Locuiesc intr-o casa cu 2 apartamente. Vecinii celuilalt apartament au depus la Primarie documentele necesare renpvarii apartamentului lor. Au nevoie de la mine de o declaratie notariala din care sa rezulte ca sunt de acord cu lucrarile din proiectul depus. Problema e ca proprietari suntem 2, adica eu si mama mea in varsta de 95 de ani, care traieste intr-un scaun de invalid. Am incercat sa gasesc un notar care sa vina la domiciliu, dar acesta - singurul gasit! - are nevoie de un document medical de la un psihiatru din care sa rezulte ca e in deplinatatea facultatilor mintale. N-am gasit nici unul! Va rog sa-mi spuneti daca stiti vreo alta cale.Daca mama n-ar fi normala, vecinii mei nu si-ar putea repara casa? Inteleg daca ar fi vorba despre vreo vanzare, dar e vorba doar de a le permite sa faca reparatii
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: DinuX , utilizator 08:36, 6 Martie 2017
cautati un alt notar ! Unul care sa se deplaseze la domiciliu si sa ia o declaratiei mamei, fara acea adeverinta...asta daca mama chiar este o.k din punct de vedere mintal
De ce sufera mama dvs?
are o dementa senila, adica se poate vorbi logic cu ea, doar ca nu tine minte. Nu se poate misca din cauza unei fracturi de sold
Cu dementa senila care in cele mai multe cazuri e asociata si cu alzheimer nu gasiti un notar sa va faca declaratia.
Dati o dvs doar si vedeti daca o primeste asa la Primarie. Altfel e complicat......
Va multumesc foarte mult, voi incerca sa o dau doar eu

Alte discuții în legătură

Proceduri notariale in cazul in care persoana nu se afla in deplinatatea facultatilor mentale! ionica3727 ionica3727 Buna ziua. In urma unui AVC suferit in luna august anul curent, mama s-a ales cu pierderi de memorie (exista posibilitatea ca pe parcurs ce trece timpul si cu ... (vezi toată discuția)
Sunt într-o mare dilemă. vreau să cumpăr un apartament de ... davidbeck davidbeck Sunt într-o mare dilemă. Vreau să cumpăr un apartament de la o persoan în vârstă. Prețul este foarte bun. Dilema și îngrijorarea vine de la faptul ... (vezi toată discuția)
La vanzare cumparare daca cea in cauza are dementa poate semna sora? cool_girl_em cool_girl_em o doamna vrea sa facem vanzare cumparare cu clauza si noi sa o ingrijim, problema e ca doamna are inceput de dementa si ea nu ne poate face actele, e posibil ... (vezi toată discuția)