Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Declaratie notariala persoana varstnica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Declaratie notariala persoana varstnica

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un sfat. Locuiesc intr-o casa cu 2 apartamente. Vecinii celuilalt apartament au depus la Primarie documentele necesare renpvarii apartamentului lor. Au nevoie de la mine de o declaratie notariala din care sa rezulte ca sunt de acord cu lucrarile din proiectul depus. Problema e ca proprietari suntem 2, adica eu si mama mea in varsta de 95 de ani, care traieste intr-un scaun de invalid. Am incercat sa gasesc un notar care sa vina la domiciliu, dar acesta - singurul gasit! - are nevoie de un document medical de la un psihiatru din care sa rezulte ca e in deplinatatea facultatilor mintale. N-am gasit nici unul! Va rog sa-mi spuneti daca stiti vreo alta cale.Daca mama n-ar fi normala, vecinii mei nu si-ar putea repara casa? Inteleg daca ar fi vorba despre vreo vanzare, dar e vorba doar de a le permite sa faca reparatii
Va multumesc
cautati un alt notar ! Unul care sa se deplaseze la domiciliu si sa ia o declaratiei mamei, fara acea adeverinta...asta daca mama chiar este o.k din punct de vedere mintal
De ce sufera mama dvs?
are o dementa senila, adica se poate vorbi logic cu ea, doar ca nu tine minte. Nu se poate misca din cauza unei fracturi de sold
Cu dementa senila care in cele mai multe cazuri e asociata si cu alzheimer nu gasiti un notar sa va faca declaratia.
Dati o dvs doar si vedeti daca o primeste asa la Primarie. Altfel e complicat......
Va multumesc foarte mult, voi incerca sa o dau doar eu