Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... restructurare post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

restructurare post

Buna ziua,
Lucrez la o soc.de constructii cu contract de munca pe perioada nedeterminata {cu 4ore zi,grad.3]. In cazul restructurarii postului pot beneficia de prevederile art.78 din Contractul colectiv de munca national 2008-2010, care prevede primirea unui salariu compensator ? .Societatea are sub 20 de angajati.
Va multumesc.
Bineinteles, Legea 130/1996 privind contractul colectiv de munca prevede:
Art. 11.
(1) Clauzele contractelor colective de munca produc efecte, dupa cum urmeaza:
d) pentru toti salariatii incadrati in toate unitatile din tara, in cazul contractelor colective de munca la nivel national.
faptul ca sunteti sub 20 angajati inseamna ca angajatorul nu este obligat sa negocieze un CCM la nivel de unitate si sa asigure alegerea reprezentantilor salariatilor.

in rest, toate prevederile din CCM unic se aplica, fara restrictii, tuturor angajatorilor si salariatilor lor
Mai intai trebuie sa vada care sunt prevederile CCM la nivel de ramura de constructii cu privire la acordarea salariilor compensatorii si apoi sunt aplicabile prevederile CCMN