Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plata amenzii de circulație
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plata amenzii de circulație

Bună ziua!

Am primit prin 2015 o amendă de circulație pentru neacordarea priorității unor pietoni și mi s-a suspendat și permisul pentru o lună de zile. Am plătit amenda la primăria orașului de domiciliu chiar în ziua următoare, beneficiind astfel de reducerea de 50% și am crezut că asta este totul.

Astăzi am primit acasă o somație la plata acelei amenzi cu un termen limită de 15 zile. Acum sunt confuz. Am citit pe internet cum că ar fi trebuit să trimit o copie după acea chitanță poliției, dar eu nu am știut acest lucru. Acum ce mai pot face? Pot trimite acum o copie sau trebuie să plătesc din nou. Cum ar trebui să procedez?

Mulțumesc frumos,
Sebastian.
Scrie pe procesul verbal ca trebuie trimisa dovada platii.
Daca aveti dovada platii mergeti la primarie si depuneti o copie a chitantei impreuna cu o contestatie a somatiei.