Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Se poate incasa cu chitanta de la persoane fizice ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Se poate incasa cu chitanta de la persoane fizice pentru servicii curatenie?

Buna seara! Sunt administratorul unei firme ce are ca activitate principala comertul online si intentionez sa activez urmatoarele coduri secundare CAEN 8121 Activitati generale (nespecializate) de curatenie interioara a cladirilor si 4520 Intretinerea si repararea autovehiculelor pentru a putea curata tapiterii auto. Intrebare este: Pentru aceste doua activitati pot elibera chitanta persoanelor fizice sau este nevoie de bon fiscal de la casa de marcat? Stiu ca este o exceptie de la legea OUG 28/1999 cu privire la emiterea de chitante persoanelor fizice pentru: efectuarea lucrărilor de construcţii, reparaţii, amenajări şi întreţinere de locuinţe, dar nu stiu daca ma incadrez cu codul 8121, iar de 4520 nu stiu ce sa zic. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns!
Multumesc anticipat!
Doar PFA poate emite chitanțe.
Dacă nu sunt PFA nu pot emite chitanțe.