Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inlocuire acoperis in legalitate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inlocuire acoperis in legalitate

Buna ziua este nevoie de autorizatie. Dorim inlocuirea unui acoperis la o casa deoarece este foarte deteriorat. Se pastreaza exact același forme, suprafete si materiale.. Dorim inlocuirea invelitoarei de tigla, precum si a structurii de lemn..
Conform Legii constructiilor 50/1991, modificata în anul 2008, 2014, se pot executa fara autorizatie urmatoarele interventii sau lucrari care nu modifica structura de rezistenta si/sau aspectul arhitectural al constructiilor:
– reparatii la împrejurimi, acoperisuri, învelitori sau terase, atunci când nu se schimba forma acestora si materialele din care sunt executate