Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Formularul E411
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Formularul E411

Buna ziua, o sa va relatez problema mea.Eu, soțul si copilul locuim in Spania si am solicitat in Romania alocația de stat pentru copil(7luni), depunând la dosar pe linga toate actele care ni s-au cerut si o negație de la statul spaniol in care specifica faptul ca copilul nu beneficiază de alocație in Spania si de nici un alt ajutor.Din Romania ne mai cere pe linga toate aceste acte sa solicitam in Spania formularul E 411, formular pe care eu l-am solicitat in nenumărate rânduri si mi s-a răspuns ca acest formular trebuie solicitat de către statul roman nu de către mine.Întrebarea mea este daca este adevărat ca acest formular trebuie sa il solicit eu sau cei din romania.Va mulțumesc anticipat
Gasiti aici formularul E 411 si cu instructiuni de completare (reiese ca institutia care acorda alocatia este cea care completeaza):
[ link extern ]
Buna ziua!Sotul meu are contract in statul elvetian ,primim alocatii pentru copii de cand a semnat contractul ,anul trecut insa din mai eu (sotia)primesc pensie de invaliditate iar cei din statul elvetian ne-au trimis formularul 411 spre completare dar trebuie sa merg si la autoritatea care -mi acorda aceasta pensie pentru confirmare.unde merg ?la "Casa de pensii",la spital sau la cei care se ocupa de alocatii??
Trebuia sa deschideti o discutie noua fiind vorba de un alt subiect pus in discutie. Daca postati pe o discutie veche riscati sa nu primiti niciun raspuns.
Mergeti la institutia care va acorda pensia de invaliditate.
La primirea formularului, Agentia Judeteana pentru Prestatii Sociale (AJPS) trebuie sa completeze partea B a formularului pentru care va solicita informatii, dupa caz, de la:
b) Casa Judeteana de Pensii;
Multumesc!