Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contracte de mandat asociatii de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contracte de mandat asociatii de proprietari

Contractele de mandat ale aleșilor asociațiilor de proprietari, care sunt și pensionari, pot fi considerate ca funcție de baza, dacă nu mai au și alt loc de munca?
In acest caz au dreptul la deduceri personale?
Da, este functie de baza si se pot aplica deducerile.
Mulțumesc pentru raspuns.
Ma mai puteți ajuta cu alta clarificare în privința deducerii, dacă are norma parțială de lucru :
1).deducerea calculata se acorda proportional cu fractiunea lucrata ( 1/2 norma sau 1/4 norma) ?
2)/Valoarea venitului brut pentru calculul deducerii este cel realizat pentru norma lucrata sau se majoreaza la valoarea normei de 8 ore ( adica la 1/2 norma, pentru calcul deducerii se dubleaza venitul brut realizat )?
Nici, nici. :)
Valoarea deducerii se aplica referitor la valoarea venitului brut, si nu la fractiunea de timp lucrata.

Un raspuns complet il puteti citi aici:
[ link extern ] /
elga50, moderator
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri.