avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contracte de mandat asociatii de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contracte de mandat asociatii de proprietari

Contractele de mandat ale aleșilor asociațiilor de proprietari, care sunt și pensionari, pot fi considerate ca funcție de baza, dacă nu mai au și alt loc de munca?
In acest caz au dreptul la deduceri personale?
Cel mai recent răspuns: Viorel_Lucaciu , utilizator 08:12, 6 Februarie 2017
Da, este functie de baza si se pot aplica deducerile.
Mulțumesc pentru raspuns.
Ma mai puteți ajuta cu alta clarificare în privința deducerii, dacă are norma parțială de lucru :
1).deducerea calculata se acorda proportional cu fractiunea lucrata ( 1/2 norma sau 1/4 norma) ?
2)/Valoarea venitului brut pentru calculul deducerii este cel realizat pentru norma lucrata sau se majoreaza la valoarea normei de 8 ore ( adica la 1/2 norma, pentru calcul deducerii se dubleaza venitul brut realizat )?
Nici, nici. :)
Valoarea deducerii se aplica referitor la valoarea venitului brut, si nu la fractiunea de timp lucrata.

Un raspuns complet il puteti citi aici:
[ link extern ] /
Ultima modificare: Luni, 6 Februarie 2017
elga50, moderator
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deducere personala cela04 cela04 Daca am lucrat in luna sept. doar 11 zile lucratoare , iar celelalte zile din luna nu am muncit nicaieri, am dreptul la deducerea personala + o persoana in ... (vezi toată discuția)
Deducere personala ContSters166822 ContSters166822 Buna ziua, as dori sa stiu daca lucrez numai jumatate de luna, deducerea personala aferenta se acorda proportional cu perioada lucrata. (vezi toată discuția)
Contributii datorate - contract de mandat - 1 mai 2016 ligadiangeli ligadiangeli Buna ziua, 1. Va rog sa-mi spuneti care sunt cotele de contributii sociale datorate pentru un cenzor/presedinte asociatie de proprietari, beneficiar al unei ... (vezi toată discuția)