Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... salariu bugetari februarie
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

salariu bugetari februarie

Bună seara,
Care ar trebui să fie salariul unui referent superior, gradația 5, începând cu 01.02.2017, in urmăroarea situație: salariu încadrare 958, spor vechime 25% (il avea în același procent înainte de 2009), sporuri sub formă de sume compensatorii: 25% dispozitiv, 15% confidențialitate și 15% calculator; în plus 5 clase pentru registrul electoral ??
în plus 5 clase pentru registrul electoral?
Aceasta inseamna ca lucrati in admnistratia publica locala, iar sporul de dispozitiv este ilegal.
Va putei calcula singura salariul fata de grila pe care ati avut-o prn Ordonanta 9/2008 pentru modificarea Ordonanţei Guvernului nr. 6/2007 si tinand cont de taierile si majorarile care au avut loc pana in prezent si eventualele promovari.

Ma jos va redau taierile si majorarile la care adaugati 20% incepand cu 01.02.2017

De la 01.07.2010 la 31.12. 2010 (-25%)
01.01.2011 la 31.05.2012 (15%)
01.06.2012 la 30.11.2012 (8%)
01.12.2012-31.12.2012 (7,4%)
01.01.2015 la 30.11.2015 (12%)
01.12.2015 (10%)
Mulțumesc!
La ce salariu se aplică sporurile și cele 5 clase? Nu trebuie aplicate la bază( adică încadrare+vechime)... că la noi nu s-a procedat așa, s-au aplicat doar la încadrare ...?!!
25% dispozitiv, 15% confidențialitate?
Se pot acorda aceste sporuri? Stie cineva?
Conform carei legi?
Justitiarul711, utilizator
simmonac a scris:

Mulțumesc!
La ce salariu se aplică sporurile și cele 5 clase? Nu trebuie aplicate la bază( adică încadrare+vechime)... că la noi nu s-a procedat așa, s-au aplicat doar la încadrare ...?!!

Eu am rezerve să dau un răspuns la această întrebare atâta timp cât, majorarea cu 20% este destul de controversată.

Astfel:

OUG nr. 2 din 6 ianuarie 2017 prevede în art. 1, alin. (1) ... începând cu data de 1 februarie 2017, cuantumul brut al salariilor de bază..... se majorează cu 20% faţă de nivelul acordat pentru luna ianuarie 2017.

Potrivit art. 160 (c. muncii): Salariul cuprinde salariul de bază, indemnizaţiile, sporurile, precum şi alte adaosuri.

Prin art. 5 alin. (3) din OUG nr. 1/2010 în salariile de bază ale funcţiilor de execuţie şi ale funcţiilor de conducere este cuprins în toate cazurile sporul de vechime în muncă în cuantumul avut în luna decembrie 2009. Dar OUG nr. 1/2010 este abrogate de art. 39, litera X. din capitolul IV din Legea 284/2010 )

Art. 10 alin (1) din Legea 284/2010 face referire la salariile de bază, care se stabilesc prin înmulţirea coeficienţilor de ierarhizare corespunzători claselor de salarizare., iar în art. 11 alin. (2) se prevede că la clasele de salarizare şi coeficienţii prevăzuţi în anexe pentru funcţiile de execuţie corespund nivelului minim al fiecărei funcţii se adaugă 5 gradaţii corespunzătoare tranşelor de vechime în muncă.

Revenind la OUG nr. 2 din 6 ianuarie 2017 art. 1,dar de data acesta la alin. (2) Începând cu data de 1 februarie 2017, cuantumul sporurilor, …. se majorează cu acelaşi procent de 20%, în măsura în care personalul respectiv îşi desfăşoară activitatea în aceleaşi condiţii.

În opinia mea:
1. În salariul de bază nu mai este cuprins sporul de vechime.
2. Sporurile se majorează cu acelaşi procent de 20%.
Justitiarul711 a scris:

25% dispozitiv, 15% confidențialitate?
Se pot acorda aceste sporuri? Stie cineva?
Conform carei legi?

La noi s-au obținut prin horărâri judecătorești și au fost menținute sub formă de sume compensatorii și după 2009.