Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... revenire CIC, stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

revenire CIC, stimulent de insertie

Buna ziua,

Am revenit din CIC si am depus dosarul pentru stimulent de insertie, daca sunt in stimulent de insertie am voie sa am o zi fara plata de exemplu, daca ma invoiesc? Sau pierd banii?
Si cat timp nu are voie angajatorul sa ma dea afara daca primesc stimulent?

Va multumec
1. Angajatorul nu poate concedia salariatul căruia i se plăteşte stimulent de inserţie. Această interdicţie se poate extinde, o singură dată, cu până la 6 luni după revenirea definitivă a salariatei/salariatului în unitate.
2.Plata stimulentului de inserţie încetează din ziua următoare după ce:
- beneficiarul nu mai realizează venituri impozabile;
rdrani2005 a scris:

1. Angajatorul nu poate concedia salariatul căruia i se plăteşte stimulent de inserţie. Această interdicţie se poate extinde, o singură dată, cu până la 6 luni după revenirea definitivă a salariatei/salariatului în unitate.
.....

Incepand cu 01.07.2016 , legislatia a fost modificata..... vedeti art.25 alin.3 din OUG nr. 111/2010.