avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 285 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... revenire CIC, stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

revenire CIC, stimulent de insertie

Buna ziua,

Am revenit din CIC si am depus dosarul pentru stimulent de insertie, daca sunt in stimulent de insertie am voie sa am o zi fara plata de exemplu, daca ma invoiesc? Sau pierd banii?
Si cat timp nu are voie angajatorul sa ma dea afara daca primesc stimulent?

Va multumec
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:35, 6 Februarie 2017
1. Angajatorul nu poate concedia salariatul căruia i se plăteşte stimulent de inserţie. Această interdicţie se poate extinde, o singură dată, cu până la 6 luni după revenirea definitivă a salariatei/salariatului în unitate.
2.Plata stimulentului de inserţie încetează din ziua următoare după ce:
- beneficiarul nu mai realizează venituri impozabile;
rdrani2005 a scris:

1. Angajatorul nu poate concedia salariatul căruia i se plăteşte stimulent de inserţie. Această interdicţie se poate extinde, o singură dată, cu până la 6 luni după revenirea definitivă a salariatei/salariatului în unitate.
.....



Incepand cu 01.07.2016 , legislatia a fost modificata..... vedeti art.25 alin.3 din OUG nr. 111/2010.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediere dupa ccc cf noii legi oanah25 oanah25 Buna ziua din tot ce am citit cf noii legi daca ma intorc la serviciu cu 60 de zile inainte sa implineasca copilul 2 ani am dreptul la stimulentul de ... (vezi toată discuția)
Concedierea in perioada stimulentului de insertie dupa legea intrata in 1.07.2017 Violeta89 Violeta89 Buna ziua, In 30 decembrie anul acesta ma reintorc la locul de munca in stimulent de insertie pana implineste copilul 3 ani,ma reintorc cu 60 de zile mai ... (vezi toată discuția)
Concedierea in timpul platii stimulentului de reinsertie Pafulik Pafulik Buna ziua. Daca primesc stimulent de reinsertie in munca, mi se poate restructura postul? Pot fi concediata pe motiv ca se fac restructurari? Eu am intrat in ... (vezi toată discuția)