Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa an rate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa an rate

Buna ziua am si eu o nelamurire am gasit o casa an valoare de 8500e problema e ca eu am 6000 e cum ar trebui sa procedez .mentiones ca persoana de la care o cumpar este de acord cu rata .antrebarea mea este daca ai dau 6000acum si 2500peste doua luni oare nu ai dau preaulti bani din prima ?sai dau mai pputin anainte ai restu dupa sau e ok asa?mie frica sa nui dau toti bani acum si sa nu raman si fara vani si fara casa .ce ma sfatuiti sa fac cum sa procedez .va multumesc
Buna ziua,
Daca incheiati acum contract de vanzare cumparare atunci nu e o problema, in el se va stipula ca platiti acum 6000 Euro si in termen de 2 sau 3 luni 2500 euro.
Daca nu platiti vanzatorul va va da in judecata si va va lua casa lasandu-va si fara bani conform art. 1544 C.Civ.
Daca se incheie antecontract la fel, daca nu va da casa cu contract de vanzare cumparare atunci veti putea solicita dublul sumei date tot conform acelui art. din Codul Civil!
Actele le incheiati LA NOTAR nu sub semnatura privata sau cu martori sau la primarie.
DOAR LA NOTAR!
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Multumesc din suflet mati linistit .as mai avea o antrebare daca nu deranjez.sotul meu are probleme cu bancile eu cumpar casa doar pe numele meu poate banca sa ami ia casa daca el nu apare pe contractul de vanzare cumparare?
Va trebui sa inscrieti in contract ca este BUN PROPRIU! Discutati cu notarul.
Multumesc