Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Antecontract de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Antecontract de vanzare cumparare

Urmeaza sa achizitionez un apartament intr-un bloc nou. Am realizat rezrvarea acestuia, de 500 euro, urmand sa semnam un antecontract cu 80% din bani la semnarea acestuia, iar restul la predarea apartamentului. Imi puteti de ceva detalii despre cum ar trebui sa fie acest atecontract, ce ar trebui sa contina si ce nu astfel incat sa u raman cu ochii in soare si fara apartament?
Buna seara,
1. Sa fie incheiat la NOTAR!
2. Sa cuprinda obligatoriu prevederile art. 1544 C.Civ.
3. Sa aiba TERMENE FOARTE CLARE.
4. Sa fie expres prevazuta suma platita si restul de plata.
Va asumati riscul ca in cazul in care nu se finalizează construcția sa aveti probleme si sa nu ii mai recuperați.
Nu e indicat sa faceti antecontracte ci sa cumpărați ce este construit.
N-au decat sa se împrumute la banca ca sa construiască daca nu au bani.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat