avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 815 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Antecontract de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Antecontract de vanzare cumparare

Urmeaza sa achizitionez un apartament intr-un bloc nou. Am realizat rezrvarea acestuia, de 500 euro, urmand sa semnam un antecontract cu 80% din bani la semnarea acestuia, iar restul la predarea apartamentului. Imi puteti de ceva detalii despre cum ar trebui sa fie acest atecontract, ce ar trebui sa contina si ce nu astfel incat sa u raman cu ochii in soare si fara apartament?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 08:40, 1 Iulie 2018
Buna seara,
1. Sa fie incheiat la NOTAR!
2. Sa cuprinda obligatoriu prevederile art. 1544 C.Civ.
3. Sa aiba TERMENE FOARTE CLARE.
4. Sa fie expres prevazuta suma platita si restul de plata.
Va asumati riscul ca in cazul in care nu se finalizează construcția sa aveti probleme si sa nu ii mai recuperați.
Nu e indicat sa faceti antecontracte ci sa cumpărați ce este construit.
N-au decat sa se împrumute la banca ca sa construiască daca nu au bani.
Ultima modificare: Duminică, 1 Iulie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare suma rezervare apartament Inona Inona Buna ziua, in Aprilie am dar 1000e pe o hartie semnata de mine si reprezentantul dezvoltatorului pentru rezervarea unui apartament urmand ca in 10 zile sa se ... (vezi toată discuția)
Expirare antecontract apartament bilcarson bilcarson La cumpararea unui apartament antecontractul a expirat in 31.10.2019. Contractul cuprinde posibilitatea prelungiri numai cu acordul partilor. Dezvoltatorul ... (vezi toată discuția)
Neindeplinirea obligatiilor in contractul de vanzare cumparae totusi totusi Buna ziua, Nu stiu daca postez la sectiunea buna, sunt noua pe acest forum. Acum opt luni, am incheiat un contract de vanzare-cumparare, pentru un ... (vezi toată discuția)