Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Expirare antecontract apartament
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Expirare antecontract apartament

La cumpararea unui apartament antecontractul a expirat in 31.10.2019.
Contractul cuprinde posibilitatea prelungiri numai cu acordul partilor.
Dezvoltatorul sustine ca contractul se prelungeste din oficiu. Ceace nu mi se pare legal. Ce posibilitati de rezolvare am. Multumesc.
Buna ziua,
Daca nu mai doriti acea prelungire si nici nu va intelegeti civilizat atunci va trebui sa va adresati instantei solicitand si aplicarea art. 1544 C.Civ.
Luati legatura cu un avocat urgent.
Astfel.de procese se judeca pe baza clauzelor contractuale.
Trebuie analizat actul de un specialist in drept.
Tot la fel va face si judecatorul.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Stimate domn ,

Totusi, de ce sa intervina prelungirea termenului stipulat in antecontract ?

Este aceasta motivata, intemeiata?

In practica, au survenit numeroase situatii in care promitentul- vanzator nu dorea sa realizeze constructia , ci sa -l insele pe promitentul - cumparator.

V-ati interesat de motivul obiectiv , concret invocat de societatea care s-a angajat care parte semnatara in antecontractul de vanzare-cumparare?

Ati verificat istoricul acesteia?

Litigiile in care a fost implicata, pe www.portal.just.ro?

Va sfatuiesc sa fiti asistata de un avocat, care sa verifice inscrisurile existente, pentru a nu fi in imposibilitate de a semna contractul de vanzare-cumparare.
(ori de a primi avansul ,ori dublul acestuia ).