Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatia de proprietari si impozitul pe profit
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatia de proprietari si impozitul pe profit

Va rog sa-mi spuneti daca se plateste impozit pentru un spatiu publicitar pe terasa unei scari,chiria fiind folosita doar de scara respectiva pentru reparatii sau imbunatatirea conditiilor de locuit (conducta de gaze pe casa scarii). Trebuie sa depunem acum declaratia 010 in acest sens ? Multumesc celor care raspund punctual.
Inca o data:
- daca din veniturile asociatiei sau ale unei scari din asociatii se cheltuie/ se va cheltui pentru reparatii de orice fel, intretinere (zugravire, inlocuirea infrastructurii existente s.a), modernizari (montare de tamplarie termopan, iluminat cu senzori, gresie, faianta, monitorizare video etc.) la proprietatea comuna, atunci aceste venituri NU sunt impozabile, deci NU se plateste impozit pe profit, dar se depune D.101 cu profit = 0, chiar daca in anul pentru care se depune D 101 nu s-au facut aceste cheltuieli, dar ele sunt propuse a se face in viitor.