avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1261 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu odihna

cate zile de concediu de odihna am dreptul ,sunt insarcinata si nasc in luna mai la inceput
multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:24, 7 Februarie 2017
Art. 145 C.mun.
(1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.
(2) Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractelor colective de munca aplicabile.
.....

Pentru anul 2017 , aveti dreptul la CO aferent perioadei cuprinse intre 01.01.2017 si data intrarii in CCC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna pt gravide alexandraralea alexandraralea Buna seara Daca urmeaza sa nasc in octombrie,la cate zile de concediu am dreptul? Se calculeaza zile de concediu si in pre si postnatal? Multumesc! (vezi toată discuția)
Concediu de odihna inainte de intrare in prenatal andreeadumitrascu24 andreeadumitrascu24 Buna ziua, Stiti cumva la cate zile de concediu de odihna am dreptul pe anul 2016, daca din februarie as vrea sa intru in prenatal, de exemplu sa-mi iau ... (vezi toată discuția)
Zile concediu de odihna dana01 dana01 Buna ziua! Eu am fost in CIC anul trecut pana pe 8 noiembrie.Îmi puteti spune de cate zile de concediu ar fi trebuit sa beneficiez? Cele aferente tot anului ... (vezi toată discuția)