Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna pt gravide
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna pt gravide

Buna seara

Daca urmeaza sa nasc in octombrie,la cate zile de concediu am dreptul? Se calculeaza zile de concediu si in pre si postnatal?

Multumesc!
Aveti dreptul la CO aferent perioadei cuprinse intre 01.01.2017 si data intrarii in CCC.

Potrivit art.145 alin.4 C.mun., la stabilirea duratei concediului de odihna anual, perioadele aferente concediului de maternitate, se considera perioade de activitate prestata.