Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Buna seara,
-daca din 15 ianuarie am intrat in concediu prenata, am dreptul de concediul de odihna pe anul 2017? sau cum se calculeaza?
-Multumesc.
Pentru anul2017 aveti dreptul la CO pentru perioada cuprinsa intre data de 01.01.2017 si data intrarii in concediu pentru cresterea copilului.

Art.145 C.mun.
.....
(4) La stabilirea duratei concediului de odihna anual, perioadele de incapacitate temporara de munca si cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal si concediului pentru ingrijirea copilului bolnav se considera perioade de activitate prestata.
.....

Care este data intrarii in CCC si cate zile de CO aveti mentionate in c.i.m.?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am 25 de zile de concediu pe an, dar din 15 ianuarie 2017 sunt in concediu prenatal (cod 08)
Multumesc frumos.
Care este data de cand doriti sa intrati in concediu pentru cresterea copilului ?