avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Obtinere carte de identitate pentru cetatean UE ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Obtinere carte de identitate pentru cetatean UE casatorit cu cetatean roman

Buna ziua,
Sunt casatorita cu un cetatean britanic, de nationalitate englez.
Persoana respectiva locuieste efectiv in Romania din anul 2010, si suntem casatoriti din 2012.
Acum ar dori sa isi obtina o carte de identitate dar nu stim cum sa procedam.
Mentionez ca el are certificat de rezidenta din 2010, are CNP emis, are loc de munca, plateste asigurari de sanatate.
Nu are casa proprietate personala, locuind in casa proprietatea mea.
Daca puteti sa ma invatati exact care sunt pasii de facut pentru obtinerea cartii de identitate - ce acte imi trebuie, unde sa mearga etc etc?!
Multumesc foarte mult, numai bine va doresc!
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 08:56, 8 Februarie 2017
Cartea de identitate o poate obtine doar daca este cetatean roman. El poate obtine doar permis de rezidenta (permis de sedere) dar daca indeplineste conditiile legale poate solicita cetatenia roamna.
Si stiti cumva care ar fi conditiile ?
~ Conținut șters la cerere ~
Ghitzza, n-ati vazut cartea aia de identitate ci doar vi s-a spus ca ar avea ceva de genul, nu-i asa?
Nu se poate ce ziceti dvs.

corvina, conditiile de obtinere a cetateniei romane le gasiti la art. 8 din Legea cetateniei romane:
[ link extern ]
Poate aplica si acum, fiind cetatean UE termenul de 5 ani se poate reduce la jumatate.
Lista actelor si documentelor o gasiti aici:
[ link extern ]
Ultima modificare: Miercuri, 8 Februarie 2017
Ares-3, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dobindirea cartii de identitate cetatean strain lilianagabriela lilianagabriela Sint casatorita de 1 an cu un cetatean strain( Syria) .Casatoria a avut loc in Cipru, dar am obtinut de la Ambasada Romaniei si certificatul de casatorie ... (vezi toată discuția)
Casatorie cu cetatean albanez anny-marry anny-marry buna ziua!as vrea sa stiu care sunt pasii si actele necesare ptr o casatorie in romania cu un cetatean albanez.si daca acesta facandu-i domiciliul in romania ... (vezi toată discuția)
Obtinere permis conducere cetatean strain simoalin simoalin Buna ziua, as dori sa stiu daca un cetatean UE poate sa dea examen si sa obtina permis de conducere in Romania. Mentionez ca este om de afaceri din Marea ... (vezi toată discuția)