Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Obtinere carte de identitate pentru cetatean UE ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Obtinere carte de identitate pentru cetatean UE casatorit cu cetatean roman

Buna ziua,
Sunt casatorita cu un cetatean britanic, de nationalitate englez.
Persoana respectiva locuieste efectiv in Romania din anul 2010, si suntem casatoriti din 2012.
Acum ar dori sa isi obtina o carte de identitate dar nu stim cum sa procedam.
Mentionez ca el are certificat de rezidenta din 2010, are CNP emis, are loc de munca, plateste asigurari de sanatate.
Nu are casa proprietate personala, locuind in casa proprietatea mea.
Daca puteti sa ma invatati exact care sunt pasii de facut pentru obtinerea cartii de identitate - ce acte imi trebuie, unde sa mearga etc etc?!
Multumesc foarte mult, numai bine va doresc!
Cartea de identitate o poate obtine doar daca este cetatean roman. El poate obtine doar permis de rezidenta (permis de sedere) dar daca indeplineste conditiile legale poate solicita cetatenia roamna.
Si stiti cumva care ar fi conditiile ?
~ Conținut șters la cerere ~
Ghitzza, n-ati vazut cartea aia de identitate ci doar vi s-a spus ca ar avea ceva de genul, nu-i asa?
Nu se poate ce ziceti dvs.

corvina, conditiile de obtinere a cetateniei romane le gasiti la art. 8 din Legea cetateniei romane:
[ link extern ]
Poate aplica si acum, fiind cetatean UE termenul de 5 ani se poate reduce la jumatate.
Lista actelor si documentelor o gasiti aici:
[ link extern ]
Ares-3, moderator