Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dementa senila degenerativa mixta.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dementa senila degenerativa mixta.

Tatal meu are acest diagnostic de dementa degenerativa mixta si este foarte greu de ingrijit. Are domiciliul pe buletin in Bucuresti si gradul de handicap si de insotitor il voi scoate in Ploiesti. Are flotant in Ploiesti. Intrebarea mea este daca se pot cumula pensia de handicap si pensia de insotitor cu pensia de batranete? Daca da, cum reusesc sa il internez la un azil privat si sa pot plati din veniturile sale ? Mentionez ca veniturile totale aproximate de mine depasesc 2000 lei. Este nevoie de un proces de interdictie ? Cu stima.
Indemnizatia de handicap si cea de insotitor se poate cumula cu pensia de limita de varsta. Il puteti interna la un azil, dar atunci se pierde indemnizatia de insotitor deoarece este institutionalizat., ramane cu indemnizatia de handicap si pensie, deferenta trebuie sa o platiti dvs.
buna , nu se pierde indemnizatia de insotitor deoarece azilu nu este tot una cu centru institutional pentru persoane cu handicap, problema fiind sa gasiti un azil sa vi-l accepte si pretul sa va puteti descurca