Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Sunt casatorit de sase ani dar in urma cu trei ani ne-am despartit (adica nu am mai locuit impreuna) .Nu avem bunuri comune,copii deci nimic de impartit.In urma cu doi ani ea a plecat in Spania.Eu as vrea sa divortez si ea vrea dar nu vine in tara .Ar exista o modalitate de a divorta chiar daca ea nu se prezinta la la divort.Va multumesc anticipat.
Doar prin intermediul instantei de judecata.
La desfacerea casatoriei prin instanta nu este necesara prezenta paratei,important este ca aceasta sa fie citata la domiciliul din strainatate sau sa isi aleaga un domiciliu pe teritoriul Romaniei,
Va multumesc.
As vrea sa mai specific ca in urma cu trei ani noi am dat o declaratie de comun acord in fata notarului ca nu mai locuim impreuna.Ea nu imi da adresa din Spania dar are adresa din tara unde are locuinta.Ea este cetatean din R.Moldova cu permis de sedere in Romania. Dorinta ei de a divorta se poate proba cu mama mea cu care a vorbit si a rugato sa-mi spuna sa introduc actele de divort cat mai repede.Atunci as putea inainta cererea de divort aratand ca nu mai locuim impreuna de doi ani,avem declaratia de saparare in fapt data in fata notarului si mama mea ca martor a discutiei avute cu ea .