avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... impozit sau pomana?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

impozit sau pomana?

Buna ziua,

Am cumparat de curand o garsoniera la periferia orasului Popesti-Leordeni (langa statia IMGB). In zona nu exista strazi luminate, canalizare, apa curenta sau strazi asfaltate. Traiec totusi intr-un oras, dar priparia nu ofera nimic. Eu pentru ce platesc impozit?

Acestea fiind conditiile, ce utilitati ar trebui totusi primaria sa fie obligata sa ofere?
Pe ce dau banii de impozit? Sau am dreptul sa nu-i mai dau?

Multumesc.

Cele bune,
Liviu
Cel mai recent răspuns: Laurentiu Bugeac , Avocat 14:56, 19 Septembrie 2009
..cand ati cumparat garsoniera stiati care este situatia in acea zona si canu dispuneti de anumite utilitati pt moment
..asa cum spunea dl Grigore, din impozite si taxe se constituie fondul de investitii viitoare , iar daca considerati ca nu sunteti indreptatit sa platiti aceste taxe si impozite , faceti Contestatie in Instanta in baza art 63 a Legii 27/1994 ...privind taxele si impozitele locale
Ultima modificare: Luni, 14 Septembrie 2009
C.A. Tamara Lenz , Avocat
liviu_navacioiu a scris:

Buna ziua d-le utilizator freeelis.
Multumesc pentru sfat, dar daca ii dau in judecata, pe ce lege ma bazez?
Exista o baza legala care obliga primariile sa ofere anumite conditii (minime) in schimbul impozitului platit si in functie de statulul localitatii (comuna, oras)?

Momenta platesc impozit efectiv degeaba!!! Nu facem altceva decat sa facem pomana...

Multumesc.

Liviu


Art.47 din Constitutie consacra un drept fundamental cetatenesc receptat mai tarziu in catalogul drepturilor si libertatilor umane.Prin continutul sau,dreptul la un nivel de trai decent,include dreptul cetateanului la conditii rezonabile de viata care sa-i asigure,lui si familiei,un trai civilizat,decent.
De aceea Constitutia obliga statul la luarea masurilor de dezvoltare economica si de protectie sociala corespunzatoare.
Introduceti actiune impotriva primariei, folositiva si de art. 47 Constitutie;
Suntem foarte curiosi sa vedem si solutia.....:sorry:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna. locuiesc intr-un cartier rezidential din tm, platim impozit ... Dianach11 Dianach11 Buna. Locuiesc intr-un cartier rezidential din Tm, platim impozit de cartier rezidential. Deocamdata cartierul este micut insa se construieste mult in aceasta ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, locuiesc într o localitate din apropierea bucureștiului ... gabitzumic gabitzumic Bună ziua, locuiesc într o localitate din apropierea Bucureștiului pe o strada privata in care proprietarii detin cota indiviza. Contextul este următorul : ... (vezi toată discuția)
Noi muncim si statul ia banii ! BX BX Am facut un calcul simplu. Ca exemplu, la un salariu de 1000 RON net, angajatorul si angajatul platesc catre stat 775 RON. Deci din 1775 RON ramanem cu 1000 ... (vezi toată discuția)