Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Obligatii asociatie proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Obligatii asociatie proprietari

Este obligata asociatia de proprietari sa asigure linistea blocului adica sa intervina la acele apartamente care fac o galagie enorma chiar si noaptea? Daca DA, prin ce mijloace legale poate rezolva aceasta problema, daca desigur oamenii aceia galagiosi nu intrleg de vorba buna?
Multumesc
Nu exista o astfel de obligatie a asociatiei in legea 230/2007 sa intervina.
Proprietarii deranjati pot apela la politie ptr a sesiza tulburarea linistei publice.
Nu exista dispozitie in vigoare care sa impuna asociatiei de proprietari obligatia asigurarii linistii locatarilor
Asociatia de proprietari poate dispune in regulamentul de ordine interioara programul de liniste,program care sa fie afisat la loc vizibil
In cazul incalcarii dispozitiilor in vigoare,partea interesata se poate adresa autoritatilor,care in cazuri justificate,poate dispune sanctiuni,in temeiul disp L nr 61/1991 republicata
@ynocenta :
Si atunci de ce spuneti ca trebuie implicat presedintele asociatiei in cazul celor care isi arunca gunoiul pe geam ?!??
www.avocatnet.ro/content/for...
Ideea este ca in cazul gunoiului aruncat pe geam se afecteaza proprietatea comuna stiut fiind faptul ca spatiul din jurul blocului constituie parti comune (depinde si de intinderea pc) si presedintele poate discuta cu proprietarul respectiv dar nu are masuri de sanctionare directe ci poate doar sesiza eventual politia locala, pl care nu se prea implica in astfel de cazuri nefiind afectat domeniul public.
In cazul perturbarii linistei publice politia se poate implica in baza L61/91 dar numai la sesizarea partii vatamate.
Va multumesc pentru raspunsul pertinent, complet si realist !