Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Obligatii asociatie proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Obligatii asociatie proprietari

Este obligata asociatia de proprietari sa asigure linistea blocului adica sa intervina la acele apartamente care fac o galagie enorma chiar si noaptea? Daca DA, prin ce mijloace legale poate rezolva aceasta problema, daca desigur oamenii aceia galagiosi nu intrleg de vorba buna?
Multumesc
Of @cyan!
Spatiul verde din jurul blocurilor nu este proprietate comuna, este proprietatea primariei.
Dar sunt de acord ca privelistea este comuna si conducerea asociatiei s-ar putea implica. Dar e greu cu caracterul oamenilor pentru ca cel ce arunca gunoiul pe geam fiti sigur ca are si gura mare, dar rusinea mica :oops:
Acum imi este clar de ce este atat de curat in Zabrauti unde de "partile comune" din jurul blocurilor se ocupa primaria sector 5!:D
:offtopic:Da, da! :))
Totusi, de cand a venit noul primar, nu stiu cum a facut, cum a dres, ca, in partea "bogata" a sectorului vad societatea de salubritate maturand strada si trotuarul, ba chiar facand curatenie, varuind copacii, adunand frunzisul, din spatiul verde, cam de doua ori pe an, ceea ce pe timpul lui Vanghelie nici nu pomeneam.

In Zabrauti problema e dura pentru ca acolo blocurile nu prea sunt organizate, iar contracte cu vreo firma de salubritate, nici pomeneala. Pai si atunci unde sa-si arunce oamenii gunoiul? Sub geam, fireste X-(