Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Factura Orange
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Factura Orange

Ma aflu in fata unei situatii pe care nu stiu cum s-o gestionez. Va rog sa ma sfatuiti ce trebuie sa fac pentru ca nu mi s-a mai intamplat niciodata asa ceva.
Am gasit in cutia de scrisori o factura de la Orange, pentru un abonament de 9 euro, care beneficiaza de reduceri, astfel ca totalul de plata este o,oo lei, pentru perioada 28.08.09 - 30.09.09.
Pana aici, toate bune, nu-i asa? Dar acum urmeaza bomba:
-eu am folosit intotdeauna si folosesc si acum un telefon cu cartela Vodafone; nu am avut nici la Vodafone abonament niciodata
-nu am avut niciodata un abonament Orange, nu am cumparat nimic de la ei
-nu am solicitat nici macar informatii privind ofertele lor
-pe factura Orange primita se gasesc datele mele personale complete, chiar si liniuta de unire dintre cele doua prenume pe care cateodata si eu uit s-o notez . Si adresa este completa, exact ca in cartea mea de identitate.
Ce sa fac eu acum:
-sa sesizez situatia la Orange
-sa solicit desfiintarea imediata a acestui abonament
-sa cer explicatii despre modul cum au ajuns la ei datele mele personale si ce drept au ei sa le foloseasca astfel
-sa solicit o asigurare scrisa ca nu voi avea de suferit financiar de pe urma acestei "confuzii"
-sa fac plangere la Politie despre acest furt de identitate (asa se numeste?) sau acolo vor rade de mine ca fac din tantar armasar
Mentionez ca nu am imprumutat nimanui cartea mea de identitate, nu am pierdut-o, nu mi s-a furat etc.
Imi platesc singura facturile si ratele, de obicei direct la casieriile respective, astfel ca niciuna nu a ajuns pe maini straine.
Ce trebuie sa fac?
Multumesc pentru orice sugestie.
Florentina Mihaela, utilizator
Ati gandit masuri foarte bune, dati-le curs!
Florentina Mihaela a scris:

Ma aflu in fata unei situatii pe care nu stiu cum s-o gestionez. Va rog sa ma sfatuiti ce trebuie sa fac pentru ca nu mi s-a mai intamplat niciodata asa ceva.
Am gasit in cutia de scrisori o factura de la Orange, pentru un abonament de 9 euro, care beneficiaza de reduceri, astfel ca totalul de plata este o,oo lei, pentru perioada 28.08.09 - 30.09.09.
Pana aici, toate bune, nu-i asa? Dar acum urmeaza bomba:
-eu am folosit intotdeauna si folosesc si acum un telefon cu cartela Vodafone; nu am avut nici la Vodafone abonament niciodata
-nu am avut niciodata un abonament Orange, nu am cumparat nimic de la ei
-nu am solicitat nici macar informatii privind ofertele lor
-pe factura Orange primita se gasesc datele mele personale complete, chiar si liniuta de unire dintre cele doua prenume pe care cateodata si eu uit s-o notez . Si adresa este completa, exact ca in cartea mea de identitate.
Ce sa fac eu acum:
-sa sesizez situatia la Orange
-sa solicit desfiintarea imediata a acestui abonament
-sa cer explicatii despre modul cum au ajuns la ei datele mele personale si ce drept au ei sa le foloseasca astfel
-sa solicit o asigurare scrisa ca nu voi avea de suferit financiar de pe urma acestei "confuzii"
-sa fac plangere la Politie despre acest furt de identitate (asa se numeste?) sau acolo vor rade de mine ca fac din tantar armasar
Mentionez ca nu am imprumutat nimanui cartea mea de identitate, nu am pierdut-o, nu mi s-a furat etc.
Imi platesc singura facturile si ratele, de obicei direct la casieriile respective, astfel ca niciuna nu a ajuns pe maini straine.
Ce trebuie sa fac?
Multumesc pentru orice sugestie.

Formulati o reclamatie/sesizare catre OPC din zona domiciliului dvs. in care veti scrie exact ceea ce ati postat pe acest topic! Aveti posibilitatea sa probati cu acte care sa va sustina reclamatia! Altfel, privind identitatea dvs., cineva se foloseste de acele date care sunt protejate prin Legea nr.677/2001! Orange ar trebui sa va dea o explicatie pentru acea factura pe care va trimis-o, nefiind abonata cu contract, nedetinand macar o cartela in aceasta retea!
Multumesc mult pentru interesul aratat.Voi face asa cum spuneti.
Problema aceasta a fost sesizată de mult timp.Întra-devăr este vorba de furt de identitate.Datele pe care le cere orice vânzător de la butique-urile de telefonie mobilă nu sunt securizate.Poliţia trebuie să ia măsurile necesare.Dacă nu este stopat din timp fenomenul va lua o mare amploare.