Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Drepturi depline copil in lipsa tatalui
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Drepturi depline copil in lipsa tatalui

Buna ziua,
Locuiesc in Marea Britanie unde l-am si nascut pe fiul meu, acum in varsta de 10 ani. Tatal lui este tot roman dar noi ne-am despartit acum cativa ani. Nu am fost casatoriti.
Cand avea 1 an am venit cu el in Romania iar autoritatile romane m-au obligat sa ii fac certificat de nastere romanesc pentru a ii face pasaport (altfel nu puteam pleca cu el din tara), el avand si certificat de nastere englezesc.
Acum, cand am vrut sa ii refac pasaportul expirat, luand legatura cu ambasada, nu am putut deoarece am nevoie de semnatura tatalui, care nu a mai dat nici un semn de viata si nu mai stiu nimic de el.
As dori sa stiu cum pot face pasaportul in lipsa tatalui sau cum pot obtine drepturi depline asupra copilului.
Multumesc.
Trebuie sa formulati o actiune in instanta, sa dovediti ca nu puteti lua legatura cu tatal iar instanta de judecata daca considera ca este in intersul superior al copilului va da o hotarare care sa suplineasca acordul tatalui si cu aceasta hotarare puteti face pasaportul copilulul.
Trebuie deschis proces dacă nu găsiți tatal.
Pot fi mai multe variante de proces.
Dacă angajați avocat în România nu trebuie sa va prezentați la proces.