Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendare abuziva permis conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendare abuziva permis conducere

Eram in fata unui chiosc sa-mi cumpar tigari.Masina era oprita si parcata in fata magazinului.A aparut un echipaj de politie rutiera au venit langa mine la chiosc,mi-au cerut actele masinii,m-au pus sa suflu in alcooltest lucru pe care l-am refuzat.M-au invitat la spital pt probe biologice unde am acceptat sa merg cunoscand legea.Dupa aceasta au intocmit un proces verbal de constatare in care m-a incadrat la art.336/alin 1 neluandu-mi permisul de conducere.Peste o saptamana am fost chemat de agentul respectiv la politie care mi-a spus ca trebuie sa-mi retina permisul de conducere si imi da dovada valabila 15 zile.Va rog sa-mi spuneti ce sanse am sa contest procesul-verbal si sa scap nepedepsit.Mentionez ca nu am primit acel pv.Agentul rutier a procedat abuziv?.Va multumesc!
Nu m-au reperat deloc in trafic.Masina era parcata pe contra-sens in fata magazinului,iar ei au venit sa vada care e treaba.