Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... daca ai trecut prin asa ceva spune cum ai rezolvat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

daca ai trecut prin asa ceva spune cum ai rezolvat

Buna ziua.As dori sa-mi spuneti,daca pot sa racordez la gaze un imobil situat in mediul rural,acesta fiind proprietatea bunicilor (decedati) iar unicul fiu care este tatal a 4 copii si el este decedat.Deci noi ca nepoti locuim si avem domiciliul la acest imobil,dar nu avem dezbatuta mostenirea si nici nu avem cum sa facem contract de inchiriere asa cum cere compania de distributie Distrigaz.Exista oare vreo posibilitate de racordare nefiind proprietari si imposibilitatea de a face contract de inchiriere.Va multumesc...
Nu. Trebuie dezbatuta succesiunea.
Deschideti procedura de succesiune la un notariat unde a avut ultimul domiciliu tata dvs. in vederea obtinerii certificatului de mostenitor. Mama mai traieste sau este decedata, anterior sau ulterior tatalui?
Este decedata si mama inaintea tatalui dar tin sa mentionez ca doar bunici erau proprietari in acte.
CatalinAdrian, utilizator