Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Speta succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Speta succesiune

Va adresez o intrebare in legatura cu o succesiune:
- este legal sa se dezbata o succesiune dupa bunic in cazul in care nu mai exista copii bunicului in viata, iar nici nepotii nu au facut succesiunea dupa parintii lor decedati?
Cu alte cuvinte rudele mele vor sa dezbata o succesiune dupa bunicul nostru, in cazul in care eu si mama nu am facut succesiunea dupa tatal meu decedat care era fiu a-l bunicului!
Intrebarea este:
- putem beneficia de succesiunea dupa bunic daca nu am facut la randul nostru succesiunea dupa tatal meu?
Cu stima.
Buna ziua,
Se poate dezbate succesiunea de pe bunic. Masa succesorala se va imparti in atatea parti egale (daca bunica nu mai traieste nici ea si nu exista testamente) cati copii a avut bunicul.
Nepotii (in speta dumneavoastra) veniti la mostenirea bunicului prin reprezentarea tatalui dumnevoastra decedat.
Dezbaterea succesiunii de pe urma tatalui dumneavoastra decedat este o alta chestiune si nu are legatura cu dezbaterea succesiunii de pe bunic.
Multumesc frumos.
De la notar ni-i se sugereaza ca nu pot face succesiunea pe motiv ca noi nu am facut succesiunea dupa tata, cu toate ca averea tatalui nu este compusa doar din bunuri mostenite de la bunic, la care mostenitori sunt doar eu si cu mama mea!
Singurele lucruri care se dezbat dupa bunic sunt doua terenuri extravilane agricole!
Deci nu este nevoie sa facem si noi succesiunea dupa tata obligatoriu, si lucrul asta nu ingredeste procesul de succesiune dupa bunic!
Va multumesc pentru raspuns.
nmbcatega2, utilizator