Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune urgenta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune urgenta

Locuiesc intr-o casa parinteasca. Mama mea nu detine acte pe ea.trebuie succesiune de pe bunici.astfel se trece casa pe numele mamei pt ca tata e decedat.apoi eu voi avea nevoie de semnatura celor 3 frati ai mei pt a face acte sa raman aici. Cum se procedeaza daca unul din frati nu vrea sa semneze? Poate mama sa imi faca acte direct mie avand in vedere ca eu am locuit aici in permanenta si am ingrijit casa dar si pe ea? Multumesc anticipat pt lamuriri.
Daca locuinta a fost dobandita de mama prin mostenire de la bunici, atunci e bunul ei propriu si e libera sa faca orice doreste din timpul vietii.
In atare situatie, nu aveti nevoie de semnaturile si acordul fratilor.
Trebuie dezbatuta succesiunea dupa bunici.
Va multumesc mult.in aceasta situatie, fratii tatalui fiind toti morti, trebuie sa semneze toti copiii lor pt a renunta la mostenire si sa ii ramana mamei mele,nu? Apoi ea imi lasa mie.
Ce se intampla daca la unul din fratii tatalui, matusa e in viata? Semneaza doar ea?
Unde ar trebui sa pun actele? Va multumesc anticipat.
Tata, fratii tatalui, matusi si alte neamuri din partea tatalui nu au nici o legatura.
Casa e mostenita de mama dvs de la parintii ei.
Bunurile dobandite prin mostenire sunt bunuri proprii.
Deci casa e doar a mamei.
Buna ziua sm si eu o intrebare se poate face succesiune la urgenta menționez ca locuiesc în germania si trebuie sa vin în România pentru succesiune dar nu pot sta mult în România
Camelia Costea, utilizator
Buna ziua,

Daca exista un titlu de proprietate, trebuie dezbatuta succesiunea.

Succesiunile se dezbat in ordinea deceselor, in mod cronologic.

Mama dumneavoastra poate sa perfecteze , pe cale notariala. un contract de intretinere.

Astfel, cata vreme obligatia contractuala de intretinere nu este nesocotita, fratii nu vor putea contesta actul, in fata instantei de judecata, invocand, spre exemplu, ca este o donatie deghizata.

Astfel, in sarcina dumneavoastra va subzista obligatia de a intretinere pe mama dumneavoastra.

Donatia si testamentul pot fi contestate de fratii dumneavoastra, in termen de 3 ani, de la decesul mamei, daca le incalca rezerva succesorala.

Actul de vanzare-cumparare presupune plata unui pret.