avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... concesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

concesiune

salutare
doresc o parere despre situatia in care, prin instanta, unei persoane i se restituie in proprietate un teren care, anterior, fusese concesionat de catre stat (concedent) unei alte persoane (concesionar), care a ridicat o constructie si se dispune, prin hotarare, ca actualul proprietar se subroga in dr.si oblig.statului din contr.de concesionare.
ce act se poate incheia intre actualul proprietar si concesionar, pentru ca drepturile ambelor parti sa fie valorificate in mod onorabil ? multumesc
Cel mai recent răspuns: Danielf , utilizator 12:43, 10 Septembrie 2009
Danielf a scris:

salutare
doresc o parere despre situatia in care, prin instanta, unei persoane i se restituie in proprietate un teren care, anterior, fusese concesionat de catre stat (concedent) unei alte persoane (concesionar), care a ridicat o constructie si se dispune, prin hotarare, ca actualul proprietar se subroga in dr.si oblig.statului din contr.de concesionare.
ce act se poate incheia intre actualul proprietar si concesionar, pentru ca drepturile ambelor parti sa fie valorificate in mod onorabil ? multumesc


Buna ziua,
Fara alte informatii suplimentare, raspunsul meu este generic.
Faptul ca hotararea instantei dispune ca Dvs. sa va subrogati Statului in pre-existentul contract de concesiune, inseamna practic ca in zisul contract "numele Statului" este inlocuit peste tot cu "numele Dvs." deci este ca-si cum Dvs. ati fi incheiat contractul, cu clauzele lui existente, chiar daca ele nu va plac.
Totusi, pentru buna regula si claritate juridica, notificati-l prin executor judecatoresc pe concesionar despre noua situatie juridica si invitati-l la negocieri in vederea perfectarii unui contract (in care, prin negociere, poate schimbati ceva).

Cu stima,
Expert judiciar Eugen MARCOV
Nu mai incheiati niciun act. Daca sentinta dispune in sensul celor afirmate de dumneavoastra, atunci luati locul statului in acel contract in temeiul sentintei si veti culege toate drepturile statului (in principal, redeventa) iar dupa expirarea concesiunii veti deveni proprietarul constructiei.

E cel putin ciudata aceasta sentinta...
Dl.Profesor Bordas are PERFECTA DREPTATE!=D>
NU MAI INCHEIATI NICI UN ACT!
Sentinta judecatoreasca stabileste foarte clar subrogarea dvs in drepturile statului.
Insa aveti dreptul sa negociati dupa un an de zile acea taxa de concesionare. Trebuie sa caut eu normele metodologice de aplicare unitara a legii 10/2001 in care se specifica exact acest lucru!B-) Revin cu un raspuns complet dupa ce identific textul de lege !:D
da, situatia in sine e destul de ciudata...
revin cu amanunte:
- contract incheiat in 1994, pt.99 ani, pt.infiintarea unei unitati bancare de stat ( azi privatizata in totalitate)
- redeventa anuala cca 50.000 ron indexata anual cu rata inflatiei, pt. o supraf.de cca 500 mp.
- constructia ridicata -cca 3000 mp supraf.constr.
Chiar se poate renegocia redeventa, daca nu e prevazut in contract ?
Buna ziua,

Poate colegii mei NU au inteles clar opinia mea:

Nu este vorba sa incheiati un alt contract, ci de faptul ca trebuie sa va intalniti cu concesionarul pentru a face o noua redactare a contractului unde sa inlocuiti fizic "numele Statului cu "numele Dvs.".
Cu aceasta ocazie, pe cale amiabila, de comun acord cu concesionarul, s-ar putea discuta unele clauze (daca este cazul, din punctul Dvs. de vedere), inclusiv nivelul redeventei sau alte avantaje (pecuniare si/sau in natura)

Cu stima,
Expert judiciar Eugen MARCOV

Alte discuții în legătură

Este interzisa deplasarea si stationarea langa un lac concesionat cristi1971 cristi1971 buna ziua ma deplasam pe malul unui lac concesionat am fost injurat de proprietarul lacului spunand ca e proprietate privata si sa parasesc lacul mentionez ca ... (vezi toată discuția)
Intabulare drept proprietate Robert Marian Robert Marian Am cumparat un apartament. Cota de teren aferenta mi-a fost data in concesiune pe termen nelimitat, cu obligatia de a plati anual o suma de bani. Suprafata de ... (vezi toată discuția)
Concesionare teren pentru construire locuinta bogdan77m bogdan77m Consiliul local a concesionat in anul 1996, 1000 m.p. teren unei persoane (in temeiul Legii nr.50/1991) in vederea realizarii obiectivului casa de locuit. In ... (vezi toată discuția)