Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... concesionare teren pentru construire locuinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

concesionare teren pentru construire locuinta

Consiliul local a concesionat in anul 1996, 1000 m.p. teren unei persoane (in temeiul Legii nr.50/1991) in vederea realizarii obiectivului casa de locuit. In prezent persoana respectiva este decedata, in casa ramanad un fiu major al acesteia dintr-o alta casatorie si concubinul decedatei. Ce se intampla cu contractul de concesiune? Inceteaza si se incheie altul cu fiul sau in calitate de mostenitor, se face act aditional prin care fiul acesteia devine concesionarul terenului?
bogdan77m a scris:
Consiliul local a concesionat in anul 1996, 1000 m.p. teren unei persoane (in temeiul Legii nr.50/1991) in vederea realizarii obiectivului casa de locuit. In prezent persoana respectiva este decedata, in casa ramanad un fiu major al acesteia dintr-o alta casatorie si concubinul decedatei. Ce se intampla cu contractul de concesiune? Inceteaza si se incheie altul cu fiul sau in calitate de mostenitor, se face act aditional prin care fiul acesteia devine concesionarul terenului?

Buna ziua,
In baza Certificatului de mostenire, succesorii legali, cu avizul concedentului, se pot subroga autorului lor in drepturile si obligatii acestuia in Contractul de concesiune.
Cu stima,
Ce inseamna "cu avizul concedentului" ? Si daca primaria nu este de acord, dat fiind faptul ca redeventa nu a fost platita de cativa ani? Succesiunea nu a fost dezbatuta. Mostenitorul legal nu credem ca intentioneaza sa deschida succesiunea, aflandu-se intr-o stare foarte grea din punct de vedere financiar.