avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... concesionare teren pentru construire locuinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

concesionare teren pentru construire locuinta

Consiliul local a concesionat in anul 1996, 1000 m.p. teren unei persoane (in temeiul Legii nr.50/1991) in vederea realizarii obiectivului casa de locuit. In prezent persoana respectiva este decedata, in casa ramanad un fiu major al acesteia dintr-o alta casatorie si concubinul decedatei. Ce se intampla cu contractul de concesiune? Inceteaza si se incheie altul cu fiul sau in calitate de mostenitor, se face act aditional prin care fiul acesteia devine concesionarul terenului?
Cel mai recent răspuns: bogdan77m , utilizator 12:21, 18 Ianuarie 2010
bogdan77m a scris:
Consiliul local a concesionat in anul 1996, 1000 m.p. teren unei persoane (in temeiul Legii nr.50/1991) in vederea realizarii obiectivului casa de locuit. In prezent persoana respectiva este decedata, in casa ramanad un fiu major al acesteia dintr-o alta casatorie si concubinul decedatei. Ce se intampla cu contractul de concesiune? Inceteaza si se incheie altul cu fiul sau in calitate de mostenitor, se face act aditional prin care fiul acesteia devine concesionarul terenului?

Buna ziua,
In baza Certificatului de mostenire, succesorii legali, cu avizul concedentului, se pot subroga autorului lor in drepturile si obligatii acestuia in Contractul de concesiune.
Cu stima,
Ce inseamna "cu avizul concedentului" ? Si daca primaria nu este de acord, dat fiind faptul ca redeventa nu a fost platita de cativa ani? Succesiunea nu a fost dezbatuta. Mostenitorul legal nu credem ca intentioneaza sa deschida succesiunea, aflandu-se intr-o stare foarte grea din punct de vedere financiar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum fac sa inchiriez sau sa concesionez un teren andreeabarbosu andreeabarbosu am un magazin pe proprietatea mea si as vrea sa concesionez sau sa fac un contract de inchiriere pentru terenul din fata magazinului.acest teren este pe ... (vezi toată discuția)
Cum concesionez un spatiu public andreeabarbosu andreeabarbosu am un magazin pe proprietatea mea si as vrea sa concesionez sau sa fac un contract de comodat pentru terenul din fata magazinului.acest teren este pe domeniul ... (vezi toată discuția)
Redeventa pentru concesiune terenuri cami tei cami tei Stie cineva de cand se datoreaza redeventa , in conditiile in care nu este stipulat in contractul cde concesiune? Practic contractul prevede ca pretul se ... (vezi toată discuția)