Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Invaliditate grad III
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Invaliditate grad III

Buna ziua,
As dori o informatie referitoare la angajarea unei persoane incadrate in gradul III invaliditate. Este specificat undeva obligativitatea angajatorului de a incheia contract individual de munca cu timp partial (4h/zi), sau respectiva persoana poate lucra norma intreaga de 8h/zi?

Multumesc.
Daca va angajati, nu mai cumulati pensia cu slariul.
Nu trebuie sa-mi dea comisia de expertiza acordul sa lucrez?
Comisia de expertiza trebuie sa va schimbe incadrarea din gradul II in gradul III sau sa decida neincadrarea intr-un grad de handicap.
Nu înțeleg ce legătură are gradul de handicap cu comisia de expertiza pt pensie cu grad de invaliditate?
Bună ziua, îmi spuneți va rog dacă a-ti aflat răspunsul?