Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie copil, probleme dupa programul de vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie copil, probleme dupa programul de vizita

Am avut o relatie cu un barbat si avem un copil impreuna. Dupa cativa ani ne-am despartit. El nu s-a mai interesat deloc de copil.Copilul are 12 ani.A cum cativa ani l-am dat in judecata pt pensie alimentara.De un an a inceput sa vrea sa se apropie de copil ,nu i-am negat acest lucru. Weekendul trecut inainte de vacanta a fost la el. Saptamana aceasta in care a fost in vacanta la fel a cerut fata sa se duca la el si de doua zile copilul spune ca nu mai vrea sa vina casa la mine ca ea vrea sa ramana la taicasu si au ales deja si scoala la care se va transfera. Ce pot face sa imi iau copilul inapoi. Daca el are dosar penal pt ca nu a platit pensie alimentara multi ani are dreptu sa tina copilu la el?
mamicadisperata, utilizator
La dvs. sunt mai multe probleme.
În primul rând, nu ştiu dacă există vreo sentinţă care stabileşte că fata vă este încredinţată sau că aveţi autoritate unică sau autoritate părintească comună şi dacă domiciliul fetei este la domiciliul dumneavoastră. Dacă nu aveţi o sentinţă de acest gen, tata şi mama au drepturi egale asupra copilului, indiferent dacă tatăl nu s-a ocupat 12 ani de copil.
Tatăl nu poate să schimbe şcoala copilului, fără acordul dvs. Acum, fata e mare, ar fi interesant de aflat CU CE a convins-o tatăl să nu se mai întoarcă acasă. Este o vârstă dificilă pentru fată, aş spune chiar periculoasă; cereţi ajutorul DGASPC.
locuiti in acelasi oras cu tatal fetei?
Daca aveti hotarare judecatoreasca puneti in executare hotararea.

La executare se va putea observa ce s-a intamplat.

Situatia poate sa fie mai complicata decat pare dar e posibil sa o puteti rezolva destul de usor daca copilul vrea asa ca are anumite avantaje provizorii de la tata.
Dar...procedati la executarea silita urgent...