Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajati cu CIM suspendat - procedura desfacere CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajati cu CIM suspendat - procedura desfacere CIM

Buna ziua,
La o firma sunt 2 angajati care apar pe pontaj in concediu fara plata unul din 2012, celalalt din 2015.In urma controlului de la ITM s-a dispus intocmirea unor decizii de suspendare(cu art 54-unul avea cerere de cfp pe prd nedeterminata, cu art 51(2) la cel care nu avea cerere).Administratorul a decis ca prd de suspendare sa fie pana pe 28.02.2017, urmand sa clarificam situatia celor doi.
1.Trebuie trimisa decizia de suspendare cu posta?
2. Cand trebuie demarata cercetarea disciplinara?
Va multumesc.
Pentru primul nu are cum sa i stabileasca o data de sfarsit, intrucat atj mentionat ca are CFP PE durata nedeterminata.

Pentru cel de-al doilea se poate demara procedura cercetarii disciplinare.

Deciziile se comunica salariatilor.