Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Regim tva la vanzare cladire modernizata
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Regim tva la vanzare cladire modernizata

Buna ziua,
Va rog daca aveti sugestii pentru urmatorul subiect. Doresc sa vand in regim de scutire o constructie care a suportat in perioada 2007-2012 modernizari ce depasesc 20% din valoare finala, prin urmare vanzarea ar intra sub regimul ajustarii TVA-ului deductibil.
In acest caz TVA se ajusteaza integral la data vanzarii? O alta varianta ar fi vanzarea cu optiunea de taxare a operatiunii-taxare inversa (ambii parteneri sunt platitori de TVA): in acest caz se mai face ajustare?In cazul vanzarii catre o soc.din UE pot aplica taxare inversa si prin urmare sa sar peste necesitatea ajustarii TVA? In cazul in care as vinde catre o soc.din afara UE ce regim de TVA pot aplica?Va multumesc anticipat pentru orice sugestii sau trimiteri la legislatia IN VIGOARE.
george-neagu, moderator