Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Auto, transcriere proprietar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Auto, transcriere proprietar

Buna ziua.Am vandut o masina-utilitara dacia 1304,am facut act vanzare-cumparare,i-am dat cumparatorului certificat fiscal.Acesta-cumparatorul,avea obligatia de a transcrie masina pe numele sau in termen de o luna,nici pana azi,nu a inscris masina-masina am vandut-o in sept.2015.Cumparatorul a facut actul de vanzare-cumparare pe numele tatalui sau-pensionar,pt a plati taxe mai mici.In dec.2015,tatal sau a decedat.intrebarea mea este:cum il pot forta sa transcrie masina pe numele sau?Bineinteles ,intre timp-oct.2015,a fost depistat de o camera pt rovigneta,si amenda a venit pe numele meu.Am contestat amenda in termenul de 15 zile de la instiintare,s-a judecat pe fond-instanta mi-a admis plangerea,in sensul de a fi transferata amenda cumparatorului,cei de la CNADR,au facut apel si sa vedem ce va fi.Eventual iau in calcul si radierea pe cale judecatoreasca.Va multumesc.
zuz56, utilizator
Informati oficial SPR evidenta auto ca autoturismul a fost achizitionat de catre dl X-anexati copie document de tranzactionare si solicitati autoritatii sa dispuna masurile necesare pentru ca detinatorul sa finalizeze procedura inmatriculare vehicul
AM SESIZAT,SERVICIUL RUTIER PRAHOVA,MI-AU RASPUNS CA,MASINA ESTE CONSEMNATA LA NIVEL NATIONAL.ASTA CAND IL PRIND IN TRAFIC,PE MINE M-AR INTERESA SA MEARGA POLITIA LA EL ACASA SI SA-I SOLICITE SA VINA LA SECTIA DE POLITIE CU ACTELE MASINII PT VERIFICARI,SI ACOLO SA SE DISPUNA RETINEREA ACTELOR PT TRANSCRIERE PE NUMELE SAU.POLITIA MI-A SPUS CA NU POATE MERGE SA-I CEARA ACEST LUCRU DECAT DACA IL PRIND IN TRAFIC.ESTE O NEBULOASA,VA ROG SA-MI SPUNETI CE TREBUIE SA FAC.POT FACE O SESIZARE IN ACEST SENS?SI DACA DA UNDE?.VA MULTUMESC.
zuz56, utilizator