avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Avocati pentru ICCJ
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Avocati pentru ICCJ

As dori sa stiu care sunt acei avocati care pot pune concluzii in fata Inaltei Curti intr-un recurs?

Art. 436

(2) Inculpatul, partea civilă şi partea responsabilă civilmente pot formula cerere de recurs în casaţie numai prin intermediul unui avocat care poate pune concluzii în faţa Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie.

Avocatii care au o vechime neîntreruptă în profesie de cel puţin 5 ani de la definitivare.
Cum se pot cauta/gasi sau sorta astfel de avocati?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Presedintele curtii de apel mi-a returnat recursul in casatie aidu aidu Ajutor! Ce ma fac?? Presedintele C.A. mi-a restituit recursul in casatie, potrivit prev. art. 439 alin. 4ind1, deoarece nu ar fi formulat prin intermediul ... (vezi toată discuția)
Reprezentare exceptie de neconstitutionalitate elenish elenish Daca o exceptie de neconstitutionalitate ajunge la CCR, ca urmare a sesizarii de catre instanta de judecata, poate fi sustinuta de cel care a invocat-o fara ... (vezi toată discuția)
Intrebare recurs kyliejenner kyliejenner Daca a fost admis apelul declarat de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie impotriva unei sentinte penale a Tribunalului pe care o ... (vezi toată discuția)