Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contractul colectiv de munca este obligatoriu?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contractul colectiv de munca este obligatoriu?

Buna ziua, este obligatoriu incheiere sau doar nrgocierea contractului colectiv de munca la intreprinderile cu peste 21 de salariati. Daca salariatii nu vor ccm e de ajuns sa avem semnaturi precum ca nu il vor sau.suntem obligati sa l incheiem? Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
danutza2021 a scris:

Buna ziua, este obligatoriu incheiere sau doar nrgocierea contractului colectiv de munca la intreprinderile cu peste 21 de salariati. Daca salariatii nu vor ccm e de ajuns sa avem semnaturi precum ca nu il vor sau.suntem obligati sa l incheiem? Multumesc

Nu este obligatorie incheierea unui c.c.m. .Codul muncii (art.229 alin.2) si Legea nr.62/2011 (art.129 alin.1) prevad ca, negocierea colectiva la nivel de unitate este obligatorie, cu exceptia cazului in care angajatorul are incadrati mai putin de 21 de salariati.

La un control al ITM-ului veti putea face dovada initierii negocierii si ca la sfarsitul acesteia nu s-a incheiat c.c.m. din varii motive.