Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Trecere in proprietate
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Trecere in proprietate

Buna seara!
Sunt parte vatamata in proces penal, furt calificat.
Am facut act de mediere in care inculpatul renunta la drepturile de proprietate asupra unui imobil si terenul aferent plus ramane sa imi dea restul de prejudiciu in urmatori doi ani .
Actul de mediere nu a fost autentificat la notar.
Inculpatul NU mi a dat actele de proprietate in original ( nu prea stiu ce acte ar trebui exact...e o constructie noua, neterminata).
Instanta a dat o hotarare definitiva prin care IA ACT de mediere si ridica sechestru de pe imobil. Se poate face apel in zece zile de la comunicare .
Stadiul procesului: fond
Intrebarile mele:
1.cum intru in posesia imobilului efectiv , ce trebuie sa fac? Ce acte sa iau de la instanta?
2. Daca nu imi primesc restul de prejudiciu in urmatori doi ani cum scrie in actul de mediere cu ce act pot sa merg la un executor judecatoresc sa imi recuperez restul de la inculpat?
3. Actul de mediere in sine are putere de executare juridica?
4.prin faptul ca scrie ca instanta a luat act de mediere inseamna ca a consfintit medierea, e ca si autentificarea la notar ?
5. Apelul se face in 10 zile de la comunicare,( care comunicarea cea prin posta ? 10 zile lucratoare?)
Va multumesc!
Nimeni nu stie sa raspunda...pacat, credeam ca aici voi gasi ajutor