Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar permis conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar permis conducere

Buna ziua!...in anul 2015 am fost prins fara permis de conducere.. Mi sa intocmit dosar penal, si am fost chiemat in judecata...si hotarea a fost luata....8 luni inchisoare se amana aplicarea pedepsei cu 2 ani de supraveghere,....mi am scos cazierul ieri si scrie pe el...ca solicitantul este inscris in cazierul judiciar cu 2 ani de incercare ...pot da examenul auto??....multumesc frumos

FII PRIMUL CARE RĂSPUNDE !
1 mesaje in discuție
27 vizualizări
1 participanți
Ionuț Gabriel 802 a scris:

Buna ziua!...in anul 2015 am fost prins fara permis de conducere.. Mi sa intocmit dosar penal, si am fost chiemat in judecata...si hotarea a fost luata....8 luni inchisoare se amana aplicarea pedepsei cu 2 ani de supraveghere,....mi am scos cazierul ieri si scrie pe el...ca solicitantul este inscris in cazierul judiciar cu 2 ani de incercare ...pot da examenul auto??....multumesc frumos

FII PRIMUL CARE RĂSPUNDE !
1 mesaje in discuție
27 vizualizări
1 participanți

Depinde de ce a dispus instanta prin sentinta cu privire la dreptul dvs de a conduce.(suspendare, anulare)
AVOCAT GEORGIANA URIAN, Avocat
Si asta cum aflu?...... Pot sa copii hotararea care mi se afiseaza pe net sa va lamuriti si dvs despre ce este vorba??
Daca ati primit amanarea aplicarii pedepsei permisul nu e anulat.
Numai sa nu fie specificat in sentinta suspendarea dreptului de a conduce in perioada incercarii.
Cu copia sentintei definitive va prezentati la politie pentru a va recupera permisul.