avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar permis conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar permis conducere

Buna ziua!...in anul 2015 am fost prins fara permis de conducere.. Mi sa intocmit dosar penal, si am fost chiemat in judecata...si hotarea a fost luata....8 luni inchisoare se amana aplicarea pedepsei cu 2 ani de supraveghere,....mi am scos cazierul ieri si scrie pe el...ca solicitantul este inscris in cazierul judiciar cu 2 ani de incercare ...pot da examenul auto??....multumesc frumos

FII PRIMUL CARE RĂSPUNDE !
1 mesaje in discuție
27 vizualizări
1 participanți
Cel mai recent răspuns: lupci , utilizator 18:56, 16 Februarie 2017
Ionuț Gabriel 802 a scris:

Buna ziua!...in anul 2015 am fost prins fara permis de conducere.. Mi sa intocmit dosar penal, si am fost chiemat in judecata...si hotarea a fost luata....8 luni inchisoare se amana aplicarea pedepsei cu 2 ani de supraveghere,....mi am scos cazierul ieri si scrie pe el...ca solicitantul este inscris in cazierul judiciar cu 2 ani de incercare ...pot da examenul auto??....multumesc frumos

FII PRIMUL CARE RĂSPUNDE !
1 mesaje in discuție
27 vizualizări
1 participanți


Depinde de ce a dispus instanta prin sentinta cu privire la dreptul dvs de a conduce.(suspendare, anulare)
Ultima modificare: Joi, 16 Februarie 2017
AVOCAT GEORGIANA URIAN, Avocat
Si asta cum aflu?...... Pot sa copii hotararea care mi se afiseaza pe net sa va lamuriti si dvs despre ce este vorba??
Daca ati primit amanarea aplicarii pedepsei permisul nu e anulat.
Numai sa nu fie specificat in sentinta suspendarea dreptului de a conduce in perioada incercarii.
Cu copia sentintei definitive va prezentati la politie pentru a va recupera permisul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cat timp am cazier? danielpopescu12121991 danielpopescu12121991 Buna ziua, in decembrie 2015 am primit o pedeapsa de 2 ani cu suspendare pentru conducere sub influenta alcoolului, pana in decembrie 2017, moment dupa care ... (vezi toată discuția)
Recuperare permis după pronunțarea sentinței: care este procedura? Radonic Radonic Am dosar penal pentru conducere sub influenta bauturilor alcoolice cu o alcolemie de 1.5 g/l la prima proba si 1.4 g/l la a doua proba din August 2017. Dosarul ... (vezi toată discuția)
Ajutati-ma va rog - examen auto, cazier marius27021988 marius27021988 Buna seara.În 2015 am fost prins la volan si nu posed permis,in martie 2016 m-am înscris la scoala de soferi,am dat sala si am fost admis,in octobrie 2016 ... (vezi toată discuția)