Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatie crestere copil- faliment
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatie crestere copil- faliment

Buna

In situatia in care o persoana se afla in concediu de crestere copil pana la 2 ani, si intre timp societatea la care are conract intra in faliment sau insolventa, persoana respectiva de ce drepturi va beneficia. De indemnizatia pentru crestere copil sau de indemnizatie de somaj.

In perioada suspendarii contractului poate trece persoana respectiva la o alta societate?
Angajatul care este beneficiarul concediului si a indemnizatiei pentru cresterea copilului pana la 2 ani, va ramane in concediu pana cand copilul va implini 2 ani, chiar daca societatea la care a lucrat intra in faliment sau insolventa.
Nu va beneficia de somaj, iar indemnizatia de crestere copil nu o acorda angajatorul ci statul
Persoana nu va trece la alta societate. Dupa terminarea concediului de crestere copil i se va inceta contractul si va trebui sa isi gaseasca alt loc de munca. Perioada in care ati primit indemnizatie de crestere copil nu constituie stagiu de cotizare lasomaj.
ii va inceta contractul cu ce articol din CM?
Daca o persoana se afla in CiC in perioada cand angajatorul da faliment sau suspenda activitatea, i se va face decizie de incetare a suspendarii Cm cu art.50,b.
Apoi angajatorul ii da angajatului decizia vizata la Itm impreuna cu hotararea de suspendare a activitatii sau dovada intrarii in insolventa si acesta merge cu ele la CNPAS pt a fi preluat de catre acestia in evidenta si pt a i se plati indemnizatia de concediu.
Apoi in Legea nr.76/2002, actualizata in 2006 si in 2009 se spune la Art.17,(1), lit h ca pot beneficia de soamj persoanele carora le-au încetat raporturile de muncă sau de serviciu din motive neimputabile lor, în perioada de suspendare a acestora, potrivit legii;
Adica cei care sunt in concedii de crestere a copilului intra sub incidenta acestui articol. Eu asa spun pt ca tocmai m-am lovit de o astfel de situatie.
O seara frumoasa!
Va beneficia sigur de somaj. Se incadreaza la art.17 lit.h din legea somajului 76/2002.
Trebuie sa aduca de la Casa de pensii adeverinta -declaratie cu stagiul de cotizare de la firma care a dat faliment, apoi adeverinta de la casa de asigurari de sanatate, copii dupa buletin, certif de nastere, de casatorie, adeverinta d la medic pe care sascrie obligatoriu apt pt munca sau in caz ca nu este apt sa se specifice incapacitatea, adeverinta de la finante cnf caruia nu are alte venituri, copie dupa carnetul de munca si originalul, un doasr cu sina de carton si 10 coli de scris.:D
Cu angajatorul trebuie sa discute cum va inchieia raporturile cu firma. Nu poate sa ramana situatia in aer.
Repet, cu ambele situatii m-am confruntat de curand. Am suspendat firma si am 3 angajate in Cic, una in concediu de lauzie de 42 de zile si celelalte in CIC si cu legea somajului lucrez la ora actuala in fata deoarece firma unde lucrez da in somaj in valuri.
o seara buna!
vioavram a scris:

Va beneficia sigur de somaj. Se incadreaza la art.17 lit.h din legea somajului 76/2002.
Trebuie sa aduca de la Casa de pensii adeverinta -declaratie cu stagiul de cotizare de la firma care a dat faliment, apoi adeverinta de la casa de asigurari de sanatate, copii dupa buletin, certif de nastere, de casatorie, adeverinta d la medic pe care sascrie obligatoriu apt pt munca sau in caz ca nu este apt sa se specifice incapacitatea, adeverinta de la finante cnf caruia nu are alte venituri, copie dupa carnetul de munca si originalul, un doasr cu sina de carton si 10 coli de scris.:D
Cu angajatorul trebuie sa discute cum va inchieia raporturile cu firma. Nu poate sa ramana situatia in aer.
Repet, cu ambele situatii m-am confruntat de curand. Am suspendat firma si am 3 angajate in Cic, una in concediu de lauzie de 42 de zile si celelalte in CIC si cu legea somajului lucrez la ora actuala in fata deoarece firma unde lucrez da in somaj in valuri.
o seara buna!

:offtopic: Ati vorbit serios cu cele 10 foi de scris? :)