Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... BASS pe anul 2017
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

BASS pe anul 2017

Desi publicat astazi 17.02.2017 in MOf nr.128, conform legii, acesta intra in vigoare de la momentul publicarii.
Ce facem cu, calculul contributiilor de asigurari sociale pe luna ianuarie, plafonate inca la 5 salarii medii (stabilite prin legea bugetului)?
Le calculam luind in calcul 2.681 lei, sau 3.131 lei.
Dvs. ce spuneti?
Legile intră în vigoare la 3 zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, sau la o dată ulterioară prevăzută în textul lor.
Termenul de 3 zile se calculează pe zile calendaristice, începând cu data publicării în Monitorul Oficial al României, şi expiră la ora 24,00 a celei de-a treia zi de la publicare.

Se ia in calcul pentru luna ianuarie 2681 lei.
Multumesc!